Coraz więcej karetek dzięki funduszom europejskim

Autor: Panorama Leszczyńska, AK/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2009 10:41

Dzięki funduszom europejskim mieszkańcy powiatu gostyńskiego (Wielkopolska) będą mogli liczyć na pomoc dwóch nowych ambulansów - podaje Panorama Leszczyńska.

Nowe karetki trafią do powiatu jeszcze w tym roku. Gostyński szpital złożył wniosek do Ministerstwa Zdrowia o przyznanie dofinansowania w ramach ogłoszonego przez resort konkursu.

Całkowity koszt dwóch ambulansów wraz z wyposażeniem to ponad 784 tys. zł. Powiat gostyński otrzyma na ten cel ze środków unijnych 666 tys. zł, natomiast 118 tys. zł ma wyłożyć szpital lub samorząd powiatowy. Przetarg na zakup pojazdów zakończy się prawdopodobnie w połowie lipca.

Obecnie w powiecie gostyńskim są trzy karetki pogotowia. Pojazd tzw. specjalistyczny stacjonuje w Gostyniu. Dwie zwykłe karetki mają swoje bazy w Borku Wlkp. i w Krobi. Można się spodziewać, że jeden z nowych pojazdów trafi do Gostynia, gdzie będzie pełnić funkcję karetki specjalistycznej. Drugi nowy samochód ma zostać przydzielony do Borku lub Krobi.

Nie tylko Gostyń korzysta z dobrodziejstw funduszy europejskich. Jak już podawaliśmy, 2,4 mln zł na nowe karetki pogotowia dostało Pogotowie Ratunkowe w Częstochowie. Tam zostanie zakupionych sześć ambulansów specjalistycznych i dwa podstawowe. W sumie zostanie wymieniona jedna trzecia taboru.

Częstochowskie pogotowie otrzymało fundusze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 84,5 mln zł fundusz przekazał na doposażenie zespołów ratownictwa medycznego w całej Polsce. Wniosek częstochowskiego pogotowia znalazł się na  wysokim, szóstym miejscu listy rankingowej konkursu. W efekcie stacja otrzymała 2,4 mln zł. Z urzędu miasta wpłynie również kwota 420 tys. zł. Za całość funduszy zakupionych zostanie osiem karetek: sześć specjalistycznych i dwie podstawowe wraz ze sprzętem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum