Coraz więcej ciężkich przypadków Covid-19 u dzieci. "To bardziej zjadliwy wariant koronawirusa"

Autor: oprac. JKB • Źródło: Reuters, Rynek Zdrowia04 czerwca 2021 13:51

Malezyjski resort zdrowia zwraca uwagę na fakt, że w kraju znacznie wzrosła liczba przypadków ciężkich zakażeń koronawirusem wśród dzieci, także tych poniżej 5. roku życia.

Coraz więcej ciężkich przypadków Covid-19 u dzieci. "To bardziej zjadliwy wariant koronawirusa"
Już niedługo ruszą szczepienia polskich dzieci. Fot. Shutterstock
  • Premier Malezji Muhyiddin Yassin wprowadził dwutygodniowy lockdown, mający potrwać do 14 czerwca - wszystko za sprawą rekordowych poziomów dobowej liczby zakażeń Covid-19 oraz zgonów
  • Tamtejszy rząd dostrzega w liczbie zgonów związek z pojawieniem się nowych, bardziej zjadliwych wariantów wirusa
  • Od początku tego roku w Malezji zmarło w wyniku zakażenia Covid-19 troje dzieci w wieku poniżej 5 lat

Dotychczas w Malezji odnotowano śmierć trojga dzieci poniżej 5. roku życia ze względu na zakażenie koronawirusem. Podobną liczbę zgonów w tej grupie wiekowej zanotowano w całym 2020 roku.

Jak podaje malezyjski resort zdrowia, od początku 2021 roku zmarło w sumie 27 dzieci w różnym wieku. 19 poniżej 5. roku życia, trafiło na oddziały intensywnej terapii z powodu zakażenia SARS-CoV-2.

Także Singapur jakiś czas wcześniej informował o pojawieniu się nowych wariantów Covid-19 prowadzących do objawowych zakażeń u dzieci.

Niepokojące dane z Malezji

Na razie władze Malezji nie podają do publicznej wiadomości, czy zamierzają zwiększyć liczbę testów w kierunku koronawirusa dla dzieci, ale minister zdrowia Malezji Adham Baba przekazał, że od początku pandemii do 30 maja br. zakażenia koronawirusem wykryto u 82 341 malezyjskich dzieci.

Jak dotąd w Malezji odnotowano ponad 600 tysięcy zakażeń koronawirusem. 29 maja pojawiła się najwyższa liczba zakażeń wynosząca wówczas 9020 przypadków. Z kolei 2 czerwca poinformowano o największej liczbie zgonów zakażonych. Premier Malezji nie ukrywa, że zaczyna coraz poważniej zastanawiać się nad wprowadzeniem obowiązkowych szczepień.

Co ze szczepieniami dzieci?

Jedna z głównych ekspertek WHO ds. szczepionek dr Kate O’Brien przekonywała podczas sesji w mediach społecznościowych, że programy szczepień nie powinny być skierowane na dzieci. Według badaczki dzieci mają niskie ryzyko zachorowania na koronawirusa. Dla O’Brien priorytetowe są szczepienia pracowników służby zdrowia oraz osób starszych lub chorych. Dodała także, że podawanie szczepionek dzieciom przed powrotem do nauki stacjonarnej nie jest konieczne, jeżeli dorośli, z którymi mają kontakt są zaszczepieni.

Przypomnijmy. W Polsce szczepienie dzieci od 12 do 15 lat ruszy 7 czerwca.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum