Co wiesz o nowej grypie, czyli i na szkoleniach można zarobić

Autor: Dziennik Polski, RZ/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2009 12:22

Że na nowej grypie mogą zarobić firmy farmaceutyczne, to żadna tajemnica. Okazuje się jednak, że przy okazji mogą wyjść na swoje także firmy szkoleniowe.

Na dyrektorów szkół i władze oświatowe główny inspektor sanitarny nałożył właśnie obowiązek przesyłania co tydzień do GIS danych o absencji uczniów. Zdaniem Jana Orgelbranda, zastępcy głównego inspektora sanitarnego, pomoże to w określeniu ogólnego poziomu zachorowań, jako że grypa atakuje przede wszystkim dzieci i młodzież w wieku szkolnym.

Na początku września do szkół trafiły również ulotki i plakaty z informacjami na temat nowej grypy, a dyrektorzy szkół zostali zobowiązani do zorganizowania szkoleń na temat profilaktyki grypy. Dlatego GIS w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej przekazał dyrektorom niezbędne informacje na ten temat.

Ale szkolić nauczycieli zapragnęły także firmy. Barbara Nowak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 85 w Krakowie nie ukrywa, że ofert w tej sprawie otrzmała mnóstwo. Nie jest nimi zainteresowana.

Ale inni dyrektorzy szkół, tak. W szkoleniach na temat „Funkcjonowania szkół w warunkach pandemii grypy”, które organizuje Instytut Europejski – Zakład Badań nad Oświatą oraz Studium Prawa Europejskiego, uczestniczyło dotychczas kilkuset nauczycieli. W połowie listopada rusza kolejna edycja kursu za 180 zł od osoby. Uczestnik otrzymuje m.in. płyty CD z wykładami z zakresu epidemiologii, a także skrypty zawierające komplet informacji o grypie i zagrożeniach pandemią.

„Do skryptu będzie załączany test sprawdzający, którego poprawne wypełnienie będzie podstawą do wydania uczestnikom szkolenia zaświadczenia według wymagań MEN. Przez cały okres trwania kursu jego uczestnicy będą mogli korzystać z internetowego punktu konsultacyjnego, w którym dyżurujący specjaliści z zakresu epidemiologii udzielać będą porad z zakresu tematyki szkolenia. Na portalu kursu funkcjonować będzie także codzienny serwis aktualności pn. Grypa 2009/10 zawierający informacje z kraju, Europy i świata” – czyta portal rynekzdrowia.pl na stronie organizatora szkoleń.

W ofercie znalazł się również zarejestrowany elektronicznie wykład Jana Orgelbranda, który, jak zapewnia, wygłosił wykład bezpłatnie i sprawę będzie w związku z tym wyjaśniał.

Bogusław Bajor, właściciel Studium Prawa Europejskiego, poinformował natomiast Dziennik Polski, że jego firma ma prawa autorskie do wykładu Jana Orgelbranda,  co oznacza pełną swobodę dysponowania tym materiałem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum