Co roku 2 tys. Polaków traci lub uszkadza wzrok z powodu urazów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2014 16:10

- Co roku u ok. 50 tys. Polaków dochodzi do urazów oczu, często zdarza się to podczas wakacji. U mężczyzn są to zwykle urazy mechaniczne, u kobiet zapalenia dróg łzowych wywołane używaniem kosmetyków - ostrzega okulista Radosław Różycki z Centrum Medycznego MML w Warszawie

Co roku 2 tys. Polaków traci lub uszkadza wzrok z powodu urazów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

U blisko 2 tys. osób urazy oczu każdego roku doprowadzają do trwałej utraty wzroku lub znacznego pogorszenia ostrości widzenia.

Urazy okulistyczne najczęściej przytrafiają się mężczyznom. - Przypada na nich aż 73 proc. wszystkich tego rodzaju dolegliwości - podkreśla dr Radosław Różycki. Prawie co drugi zgłaszający się do okulisty pacjent z urazem oka jest w wieku od 18. do 45. lat. Co czwarty jest młodszy, poniżej 18 roku życia, i taki sam odsetek pacjentów jest powyżej 45. roku życia.

Większość osób sądzi, że urazy oczu zwykle przytrafiają się one na wolnym powietrzu, na przykład na plaży, podczas wycieczki lub uprawiania sportów. - Tak jednak nie jest, ponad 44 proc. urazów okulistycznych zdarza się w domu - wyjaśnia specjalista. Jedynie 15 proc. tego rodzaju kontuzji przytrafia się podczas wysiłku fizycznego, a drugie tyle ma miejsce w miejscu pracy. Na skutek wypadków komunikacyjnych dochodzi do 11 proc. urazów oczu.

Pacjenci najczęściej zgłaszają się do lekarza, ponieważ "coś im wpadło do oka". Urazy te stanowią 18 proc. wszystkich wizyt u okulisty powodowanych kontuzją oka. Ostre narzędzia są przyczyną ponad 13 proc. urazów oka, palec, pięść lub kolano - ponad 10 proc., a inne przedmioty trzymane w ręku - 9 proc. Do urazów oka doprowadza również używanie sprzętu sportowego (4,5 proc. takich przypadków), a do 3,5 proc. tych kontuzji dochodzi podczas coraz bardziej popularnych zawodów paintball.

Aby uchronić się przed poważnym urazem oka należy być bardziej ostrożnym podczas wykonywania różnych czynności domowych. Przede wszystkim jednak trzeba zakładać okulary ochronne w trakcie prac gospodarczych. - Aż w 90 proc. przypadków zapobiegają one urazom oczu - podkreśla dr Różycki.

Większą ostrożność i umiar powinny wykazywać kobiety używające różnych kosmetyków. Różycki powiedział w rozmowie z dziennikarzem PAP, że gdyby nie różne kosmetyki, jakie kobiety używają do twarzy, miałby prawdopodobnie o połowę mniej pacjentów z urazami oczu.

- Kosmetyki, np. różnego typu kremy, tusze do rzęs, muszą zawierać środki konserwujące, żeby nie rozwijały się w nich drobnoustroje, bo to jest dla nich znakomita pożywka. Środki te mogą jednak podrażniać oczy i często powodują zapalenia dróg łzowych - wyjaśnia specjalista.

U dzieci w czasie wakacji najczęściej zdarza się zapalenie spojówek - bakteryjne, wirusowe lub alergiczne. Doprowadza do niego obecność jakiegoś ciała obcego, na przykład ziaren piasku, pyłu, fragmentów owadów lub roślin.

Specjalista zaznacza, że gdy "coś wpadnie do oka" nie musi to być zaraz powód do niepokoju. Często wystarczy jedynie przemyć oko, np. roztworem jałowej soli fizjologicznej lub choćby czystą wodą, a potem użyć dostępnych w aptece kropli do oczu, żeby uniknąć powikłań lub choroby. - Gdy objawy zaczerwienia oczu samoistnie nie ustępują w ciągu jednego lub dwóch dni, należy zgłosić się po poradę do lekarza okulisty - dodaje.

Uraz oka zwykle powoduje ból, łzawienie, brzęk powiek, fotofobie i ograniczenie widzenia. W razie krwawienia z oka należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Doraźnie warto jedynie założyć opatrunek, które hamuje krwawienie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum