Co jest najważniejsze w walce z chorobą Alzheimera?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 września 2009 14:38

21 września obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Tegorocznej edycji towarzyszy hasło: najważniejsza wczesna diagnoza.

Co jest najważniejsze w walce z chorobą Alzheimera?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Polsce na chorobę Alzheimera cierpi ponad 200 tysięcy osób – szacuje Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.

Zwyrodnienie tkanki mózgowej, które z kolei powoduje zanik komórek nerwowych objawia się to otępieniem – chory przestaje interesować się otoczeniem, traci pamięć, poczucie czasu i miejsca. Zaburzeniom pamięci mogą towarzyszyć również objawy neurologiczne, np. spowolnienie ruchowe, zaburzenia mimiki twarzy, a w wyniku wzmożonego napięcia mięśni także ich sztywność.

Początek choroby występuje zwykle po 65. roku życia, jednak może ona występować też wcześniej. Badania epidemiologiczne stwierdzają, że zapadalność na chorobę Alzheimera wzrasta z wiekiem.

Choroba jest nieuleczalna, jednak jej wczesne wykrycie pozwala choremu i opiekunom na zaplanowanie kolejnych lat życia.

Wśród czynników, które mogą wpływać na obniżenie ryzyka zachorowania na Alzheimera, jest aktywność intelektualną np. grę w szachy czy rozwiązywanie krzyżówek; uprawianie sportu; utrzymywanie relacji społecznych; dieta bogatą m.in. w warzywa i owoce, witaminy B, E, kwas foliowy, kwasy tłuszczowe omega-3; umiarkowane spożycie alkoholu.

Obecnie na świecie ponad 30 milionów ludzi cierpi z powodu otępienia, które najczęściej występuje pod postacią choroby Alzheimera. W 2050 roku liczba chorych zwiększy się do 104 milionów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum