Co 8 min ktoś przechodzi udar mózgu, a można go UDARemnić

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 października 2015 16:53

W Polsce średnio co 8 minut ktoś przechodzi udar mózgu. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wezwać pogotowie, ponieważ o szansie na przeżycie i zachowanie sprawności osoby z udarem decyduje każda minuta - przypominają eksperci.

Co 8 min ktoś przechodzi udar mózgu, a można go UDARemnić

Mówili o tym w czwartek na spotkaniu prasowym w Warszawie zorganizowanym z okazji obchodzonego 29 października Światowego Dnia Udaru Mózgu. Został on ustanowiony przez Światową Organizację Udaru Mózgu (World Stroke Organization, WSO), by rozpowszechniać wiedzę na temat tego groźnego schorzenia, będącego trzecią co do częstości przyczyną zgonów i główną przyczyną trwałej niepełnosprawności osób po 40. roku życia.

W obchody włączył się również Przemysław Saleta - były mistrz świata w kick-boxingu oraz były mistrz Polski i Europy w boksie zawodowym. W ramach akcji pt. "Rozpoznaj! Reaguj! UDARemnij!" symboliczną walkę z wyjątkowo groźnym przeciwnikiem, jakim jest udar mózgu.

Światowa Organizacja Udaru Mózgu szacuje, że co szósta osoba na świecie dozna w swoim życiu udaru mózgu. Co roku z jego powodu umiera ok. 6 mln osób na świecie, a w samej Europie ok. 1,25 mln.

- W Polsce udar mózgu występuje rocznie u 70-80 tys. osób, z czego 25-30 tys. pacjentów umiera - przypomniał neurolog dr Michał Karliński z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

W większości przypadków jest to tzw. udar niedokrwienny, spowodowany zamknięciem światła tętnicy odżywiającej mózg wskutek pojawienia się w niej jakiegoś materiału zatorowego - skrzeplin.

Karliński zaznaczył, że neurolodzy mają możliwość zastosowania wówczas leku tzw. trombolitycznego, który przyczynia się do rozpuszczenia skrzepliny blokującej tętnicę. Działa zatem na przyczynę udaru, likwiduje ją i przywraca przepływ krwi w mózgu. Dzięki temu rosną szanse pacjenta na szybszy powrót do zdrowia, a ryzyko zgonu i niepełnosprawności maleje.

- Bardzo ważne jest to, że takie leczenie może zostać wdrożone w sposób rutynowy w ciągu pierwszych 4,5 godzin od wystąpienia objawów udaru. Co więcej, im wcześniej zostanie rozpoczęte, tym większa będzie jego skuteczność. Dlatego w udarze mózgu znaczenie ma tak naprawdę każda minuta - tłumaczył dr Karliński.

Zaznaczył, że w razie wystąpienia objawów udaru mózgu pacjenci nie powinni czekać aż objawy same miną.

- Jeżeli tylko mamy podejrzenie, że u nas lub naszego bliskiego występują objawy udaru mózgu powinniśmy natychmiast wezwać pogotowie - podkreślił neurolog.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum