×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Cieszyński: zasady wykonywania testów na koronawirusa są jednakowe dla wszystkich

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia19 marca 2020 14:36Aktualizacja: 19 marca 2020 14:37

Jak zapewnił w czwartek (19 marca) w programie TVN24 wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, wszystkich obowiązują jednakowe zasady, jeżeli chodzi o wykonywanie testów, każdy ma do nich dostęp na tych samych zasadach.

Cieszyński: zasady wykonywania testów na koronawirusa są jednakowe dla wszystkich
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Odpowiadając na apel pielęgniarki ze szpitala zakaźnego w Warszawie, która prosiła o testy dla personelu medycznego, powiedział, że "jeżeli ktoś pracuje w takim miejscu, to wydaje się, że ma bardzo krótką ścieżkę do tego, aby otrzymać skierowanie".

- Każdy lekarz, który przyjmuje w polskim gabinecie, ma możliwość zapoznania się z wytycznymi, które wydało Ministerstwo Zdrowia - powiedział w wiceminister Janusz Cieszyński.

Według niego wytyczne jednoznacznie mówią, że "nawet jeżeli nie ma takiej sytuacji, że wróciliśmy z zagranicy albo bliska osoba wróciła z zagranicy, to jeżeli mamy objawy, to taki test powinien być wykonany". Dzieje się tak z tego powodu, że - wyjaśniał - "obecnie mamy do czynienia z tak zwaną transmisją poziomą, co oznacza że można się (zakazić koronawirusem) w środowisku wśród swoich bliskich, a także osób, z którymi mamy styczność na co dzień".

Pytany, kto może zlecić taki test, Cieszyński odpowiedział, że "testy mogą być zlecane przez lekarzy zarówno w szpitalach zakaźnych, jak i w stacjach sanitarno-epidemiologicznych". - Tutaj nie ma jakichkolwiek barier, jeżeli chodzi o dostęp do tych testów. Każdy, kto ma objawy, zgodnie ze standardami, zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, może taki test mieć zlecony i tak będzie - stwierdził.

Więcej: tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum