Cieszyn: w Szpitalu Śląskim ruszyła kolejna edycja Akademii Chirurgii Ręki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 listopada 2019 16:56

Specjaliści ortopedii chirurgicznej kończyn górnych z kraju i zagranicy przyjechali do Cieszyna, gdzie od niedzieli (24 listopada) w Szpitalu Śląskim dzielą się wiedzą z lekarzami rezydentami w ramach 11. edycji Akademii Chirurgii Ręki.

Cieszyn: w Szpitalu Śląskim ruszyła kolejna edycja Akademii Chirurgii Ręki
Obecnie coraz częściej urazów kończyn górnych doznają osoby młode, aktywne fizycznie Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Nasza cieszyńska edycja Akademii Chirurgii Ręki będzie koncentrowała się wokół tematyki związanej z urazami kości promieniowej łączącej nadgarstek z łokciem - wyjaśnia zastępca ordynatora oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej Szpitala Śląskiego dr Cezary Linart.

Lekarz podkreślił, że dawniej choroby kończyn górnych dotykały ludzi starszych, cierpiących na reumatyzm i osteoporozę, osób po urazach, czy też wykonujących pracę fizyczną.

- Obecnie coraz częściej urazów kończyn górnych doznają osoby aktywne fizycznie, młodzi ludzie. Pacjenci borykają się z wcześniej rzadszymi dolegliwościami, takimi jak zespół cieśni nadgarstka czy smartfonowy kciuk, które związane są z intensywnym korzystaniem z komputerów, tabletów czy smartfonów. Po pewnym czasie pojawia się mrowienie, drętwienie i ból, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji - wskazuje dr Linart.

Do udziału w dwudniowych warsztatach zgłosiło się ponad 50 uczestników z całego kraju. Kierowane są one głównie do lekarzy rezydentów chirurgii ogólnej oraz ortopedii i chirurgii urazowej narządu ruchu i są nastawione na praktyczne doświadczenia.

W Cieszynie młodzi lekarze uczą się m.in. techniki szycia ścięgien i techniki mikrochirurgicznej z użyciem mikroskopu operacyjnego. W Polsce co roku lekarze przeprowadzają kilka replantacji dłoni oraz kilkadziesiąt replantacji palców.

W Cieszynie przedstawione zostaną także zagadnienia związane ze złamaniami kości ręki i palców, które powstają m.in. w wyniku wypadków komunikacyjnych lub wypadków w pracy lub podczas uprawiania sportu.

Akademia Chirurgii Ręki odbywa się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki. Pomysłodawcą przedsięwzięcia i kierownikiem naukowym jest prof. Tomasz Mazurek, kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Podczas zajęć w roli wykładowców występują wybitni specjaliści nie tylko z ośrodków klinicznych w Polsce, m.in. z Gdańska, Szczecina, Trzebnicy, Otwocka, Krakowa, Poznania i Warszawy, ale również z zagranicy.

Zajęcia Akademii odbywają się cyklicznie dwa razy w roku - wiosną nad Bałtykiem, a jesienią na południu Polski. Od dwóch lat Szpital Śląski w Cieszynie jest organizatorem edycji jesiennej kursu, którą prowadzi dr Cezary Linart.

Marek Szafrański - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum