Cieszyn: nowy gabinet laryngologiczny ma niezwykłego fundatora

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2016 19:36

Szpital Śląski w Cieszynie uruchomił po modernizacji w pełni wyposażony, nowoczesny gabinet zabiegowy na oddziale otolaryngologicznym. Koszt inwestycji wyniósł 55 tys. zł. Stoi za nią niezwykły ofiarodawca.

Cieszyn: nowy gabinet laryngologiczny ma niezwykłego fundatora
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podaje szpital, gabinet po modernizacji został wyposażony m.in. w nowoczesny stół zabiegowy oraz fotel laryngologiczny. W ramach prowadzonych prac wymieniono instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną oraz doprowadzono gazy medyczne. W pomieszczeniu ułożono płytki na posadzce i ścianach, zamontowano podwieszany sufit z oświetleniem ledowym, a także wyremontowano pomieszczenie sanitarne.

Koszt inwestycji, która objęła remont i umeblowanie tej części oddziału, wyniósł 55 tys. zł. W planach jest jeszcze zakup wózka do przewozu leków, asystora oraz krzeseł dla pacjentów.

Pomysłodawcą modernizacji gabinetu jest Henryk Smykowski, syn dr Floriana Smykowskiego, założyciela i pierwszego ordynatora oddziału otolaryngologicznego w Szpitalu Śląskim. Syn znakomitego specjalisty, który również jest lekarzem, wspólnie ze swoją małżonką przekazał Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego 40 tys. zł na remont i wyposażenie gabinetu.

Ofiarodawca przyznaje że, w ten sposób chciał upamiętnić zasługi swojego ojca w tworzeniu i rozwijaniu cieszyńskiej laryngologii.

- Jeszcze podczas wojny ojciec zakupił najnowsze wyposażenie, ale ciężkie czasy niestety pokrzyżowały jego plany. Mógł za to nowocześnie wyposażyć - np. w aparat rentgenowski i diatermię krótkofalową - swój gabinet laryngologiczny, który ''wykroił'' z części mieszkania zarówno po czeskiej, jak i później po polskiej stronie. A jego narzędzia operacyjne stały się po wojnie nieodzowne na oddziale laryngologicznym Szpitala Śląskiego - opowiadał Henryk Smykowski podczas uroczystości, na której ciepło wspominano postać pierwszego ordynatora.

Uczestnicy odsłonili także pamiątkową tablicę upamiętniającą dr. Floriana Smykowskiego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum