Cieszyn: nowy gabinet laryngologiczny ma niezwykłego fundatora

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2016 19:36

Szpital Śląski w Cieszynie uruchomił po modernizacji w pełni wyposażony, nowoczesny gabinet zabiegowy na oddziale otolaryngologicznym. Koszt inwestycji wyniósł 55 tys. zł. Stoi za nią niezwykły ofiarodawca.

Pomysłodawcą modernizacji gabinetu jest Henryk Smykowski, syn pierwszego ordynatora oddziału otolaryngologicznego w Szpitalu Śląskim. Fot. Materiały prasowe

Jak podaje szpital, gabinet po modernizacji został wyposażony m.in. w nowoczesny stół zabiegowy oraz fotel laryngologiczny. W ramach prowadzonych prac wymieniono instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną oraz doprowadzono gazy medyczne. W pomieszczeniu ułożono płytki na posadzce i ścianach, zamontowano podwieszany sufit z oświetleniem ledowym, a także wyremontowano pomieszczenie sanitarne.

Koszt inwestycji, która objęła remont i umeblowanie tej części oddziału, wyniósł 55 tys. zł. W planach jest jeszcze zakup wózka do przewozu leków, asystora oraz krzeseł dla pacjentów.

Pomysłodawcą modernizacji gabinetu jest Henryk Smykowski, syn dr Floriana Smykowskiego, założyciela i pierwszego ordynatora oddziału otolaryngologicznego w Szpitalu Śląskim. Syn znakomitego specjalisty, który również jest lekarzem, wspólnie ze swoją małżonką przekazał Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego 40 tys. zł na remont i wyposażenie gabinetu.

Ofiarodawca przyznaje że, w ten sposób chciał upamiętnić zasługi swojego ojca w tworzeniu i rozwijaniu cieszyńskiej laryngologii.

- Jeszcze podczas wojny ojciec zakupił najnowsze wyposażenie, ale ciężkie czasy niestety pokrzyżowały jego plany. Mógł za to nowocześnie wyposażyć - np. w aparat rentgenowski i diatermię krótkofalową - swój gabinet laryngologiczny, który ''wykroił'' z części mieszkania zarówno po czeskiej, jak i później po polskiej stronie. A jego narzędzia operacyjne stały się po wojnie nieodzowne na oddziale laryngologicznym Szpitala Śląskiego - opowiadał Henryk Smykowski podczas uroczystości, na której ciepło wspominano postać pierwszego ordynatora.

Uczestnicy odsłonili także pamiątkową tablicę upamiętniającą dr. Floriana Smykowskiego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum