Cieszyn: czy szpital straci SOR, bo nie ma lądowiska?

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2016 18:54

W Szpitalu Śląskim w Cieszynie być musi powstać lądowisko dla helikopterów. Jeśli inwestycja nie powstanie w tym roku, placówka prawdopodobnie nie będzie mogła prowadzić szpitalny oddziału ratunkowego.

Cieszyn: czy szpital straci SOR, bo nie ma lądowiska?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie jeszcze w ubiegłym roku uruchomił procedury administracyjne, mające na celu uzyskanie pozwolenia na budowę lądowiska na terenie szpitala - przypomina Dziennik Zachodni.

- Zależnie od ich wyniku przeprowadzone zostaną badania i ekspertyzy niezbędne do rozpoczęcia prac w konkretnej, możliwej lokalizacji - mówiła wtedy Ewa Herman, rzecznik prasowy ZZOZ w Cieszynie.

Lądowisko dla helikopterów to dzisiaj konieczność, spowodowana nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia, które zakłada, że aby np. cieszyński ZZOZ mógł nadal prowadzić szpitalny oddział ratunkowy (SOR), musi posiadać całodobowe lotnisko lub całodobowe lądowisko zlokalizowane w takiej odległości, aby było możliwe przyjęcie osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Zgodnie z rozporządzeniem, lądowisko musi rozpocząć funkcjonowanie od 1 stycznia 2017 r., co oznacza, że powinno zostać oddane do użytku do końca grudnia tego roku. Czy to realne terminy?

- Wszystko będzie zależało od tego, kiedy otrzymamy konieczne środki finansowe. Dzisiaj mogę powiedzieć, że starostwo i władze Cieszyna starają się pomóc nam tak, żebyśmy zmieścili się w czasie. Nie chcemy, przez brak lądowiska, rezygnować z SOR-u, który jest w Cieszynie niezbędny - tłumaczy Ewa Herman.

Czytaj także: MZ analizuje: czy każdy SOR musi mieś lądowisko?

Przypomnijmy, że w resorcie zdrowia trwają analizy nad zniesieniem obowiązku posiadania lądowisk przez szpitalne oddziały ratunkowe. Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz zaznaczył w czwartek (31 marca) w Sejmie, że będzie to zależało od tego, ile ostatecznie podmiotów uzyska unijne dotacje na ten cel.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum