Cierpienie nie praca, nie uszlachetnia

Autor: Dziennik, AK/Rynek Zdrowia • • 27 października 2008 12:01

Trzy czwarte dorosłych Polaków cierpi z powodu bólu, który przynajmniej raz na jakiś czas przeszkadza im w pracy i życiu codziennym. Co gorsza, bóle dotykają też 40 proc. pacjentów w polskich szpitalach - wynika z badań wykonanych na zlecenie Polskiego Towarzystwa Badania Bólu

- Uśmierzenie bólu powinno być prawem człowieka takim samym jak prawo do wolności sumienia, decydowania o swoim życiu czy pracy. I wszystko jedno, czy chodzi o ból wywołany nowotworem, AIDS lub jakąkolwiek inna chorobą - mówi prof.Michael Bond, szef Międzynarodowego Stowarzyszenia Badania Bólu.

W Polsce jednak ból uznawany jest za naturalny: prawie żaden lekarz nie znieczula żelem dziecka przed podaniem zastrzyku ze szczepionką, a jest to powszechne na Zachodzie. Znieczulenie dla rodzących kobiet jest u nas fanaberią, za którą każe się dodatkowo płacić.

- Pod względem leczenia bólu jesteśmy na początku lat 60. Wciąż zdarzają się u nas opinie, że ból, tak jak biegunka, to zwykły objaw choroby - mówi gazecie Dariusz Maciejewski, anestezjolog ze Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej.

Opinie specjalistów potwierdzają wyniki badania zleconego przez PTBB. Aż trzech na czterech Polaków przez ból nie może ani pracować, ani prowadzić normalnego życia. Ból chroniczny kosztuje polski budżet ponad 6 mld zł rocznie. Na jego skutek statystycznie każda pracująca osoba opuszcza średnio 20 dni roboczych w roku. Albo w ogóle musi zrezygnować z pracy.

Tylko co trzeci z nas w ogóle wie, że istnieją specjalistyczne poradnie leczenia bólu. Ale też skąd ma wiedzieć, skoro lekarze pierwszego kontaktu ani nawet specjaliści w ogóle o tym nie informują. Skutek jest taki, że jak wykazały inne badania, "Pain in Europe", przeprowadzone na ponad 46 tys. Europejczyków zajmujemy pierwsze miejsce w UE pod względem spożycia tabletek przeciwbólowych. Bierze je ponad 70 proc. Polaków- podaje Dziennik.

- A cóż innego mają robić? Na Zachodzie normą są już pakiety przeciwbólowe, które pacjenci dostają po prostych zabiegach, takich jak choćby wizyta u dentysty. W zależności od inwazyjności zabiegu pakiet zawiera specjalnie rozpisane i opisane leki przeciwbólowe na trzy dni i pacjent może bezpiecznie się nimi znieczulić - tłumaczy Maciejewski.

Co drugi Polak przyznaje, że środki przeciwbólowe w normalnych dawkach na niego już nie działają. Co robi wówczas? Zazwyczaj zwiększa porcję.

Ból, jak pisaliśmy już wcześniej, potrafi doprowadzić do tragedii. W okresie od 1 sierpnia do 15 września br. doszło w naszych lecznicach do czterech samobójstw. Pacjenci odebrali sobie życie bo, nie mogli znieść bólu. Jak to możliwe w sytuacji, gdy współczesna medycyna dysponuje skutecznymi środkami jego uśmierzania? Takie właśnie pytanie zadał ministrowi zdrowia Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski. Złożył także wniosek do Prokuratury Krajowej o zbadanie sprawy.

Dramaty rozegrały się m. in. w Otwocku, gdzie 44-letni pacjent z ostrym zapaleniem trzustki wyskoczył przez okno, w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie wyskoczyła z 10. piętra 70-letnia kobieta po operacji stawu biodrowego oraz w Opolskim Centrum Onkologii, gdzie 47-letni pacjent rzucił się z okna 3. piętra. Podobnych przypadków, do których dochodziło w różnym czasie, jest o wiele więcej.

Janusz Kochanowski zwrócił się wówczas do ministra zdrowia z prośbą o opinię resortu na temat przestrzegania standardów leczenia szpitalnego pacjentów cierpiących na ból przewlekły oraz o informację o działaniach zaradczych. Przytoczył też opinie ekspertów, z których wynika, że u 50-80 proc. chorych onkologicznych problem bólu nie jest w pełni opanowany. Na jego silne odczuwanie w ostatniej fazie choroby skarży się 75 proc. pacjentów, gdy tymczasem 90 proc. mogłoby go nie odczuwać w ogóle. Także Polskie Towarzystwo Leczenia i Badania Bólu szacuje, że ból pooperacyjny jest niewłaściwie uśmierzany u ponad 50 proc. pacjentów, głównie z powodu problemów organizacyjnych, finansowych, kadrowych oraz z powodu niewystarczającej wiedzy szpitalnego personelu na ten temat.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum