Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 20-09-2010 10:54

Cierpiący na chorobę Alzhaimera i ich bliscy wymagają wsparcia

Specjaliści alarmują, że w Polsce nie istnieje system opieki nad chorymi na alzheimera.

– Wszelkie inicjatywy powstają oddolnie, wśród rodzin, opiekunów – mówi w wywiadzie dla Gazety Wyborczej dr Ewa Janion z Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauki o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego

W Polsce jest ok. 300 tys. osób chorych na alzheimera. To zdiagnozowane przypadki. Ich liczba rośnie. Ilu chorych jest poza lekarskimi rejestrami, nikt nie wie.

Jak zaznacza dr Janion, to choroba całej rodziny. Rodzina ma bowiem wpływ na przebieg, na to, jak się czuje pacjent.

– Ta choroba determinuje niemal wszystkie aspekty życia domowego od materialnych, organizacyjnych po psychologiczne. Zaburzony jest klimat, rytm życia całej rodziny, są napięcia, konflikty, pretensje. Potrzeby członków rodziny są całkowicie podporządkowane choremu – wyjaśnia specjalistka.

Co do opieki rodziny nad chorym dr Janion tłumaczy, że decyzja o opiece nad chorym wiąże się z ogromnym obciążeniem: – Trzeba zrezygnować z pracy, często pogarsza się sytuacja materialna, bo leczenie i opieka kosztują. Zmienia się sytuacja towarzyska. To powoduje, że cała rodzina wymaga wsparcia emocjonalnego, informacyjnego, ale często też materialnego.

Więcej: http://zielonagora.gazeta.pl