Cierpiący na NTM zapłacą więcej?

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2013 13:13

Ministerstwo Zdrowia zamierza zmienić wysokość refundacji wyrobów medycznych. Z projektu rozporządzenia wynika, że wzrosną dopłaty pacjentów do pieluchomajtek, na czym ucierpią szczególnie osoby cierpiące na nietrzymanie moczu (NTM).

Cierpiący na NTM zapłacą więcej?

- Ministerstwo Zdrowia opracowuje rozporządzenie ws. wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. W pracach nad projektem brali udział przedstawiciele towarzystw zrzeszających pacjentów, przedstawiciele NFZ oraz konsultanci krajowi w poszczególnych dziedzinach medycyny - informuje nas Krzysztof Bąk, rzecznik resortu i dodaje, że projekt rozporządzenia jest po konsultacjach wewnętrznych.

Zgodnie z procedurą legislacyjną, kolejnym etapem będzie skierowanie go do konsultacji społecznych. 
- Ze względu na złożony i istotny społecznie charakter problematyki projektu, Ministerstwo planuje wyznaczenie możliwie najdłuższego terminu zgłaszania uwag - podkreśla rzecznik.

Jak podaje Rzeczpospolita z projektu wynika, że wzrosną dopłaty pacjentów do pieluchomajtek czy worków stomijnych. Zmaleją za to np. do aparatów słuchowych. 

Ta informacja jest niepokojąca dla pacjentów z NTM. Już obecnie - jak wynika z najnowszego raportu prezentującego sytuację osób z nietrzymaniem moczu (NTM) w kraju - Polska odbiega od europejskich standardów w zakresie refundacji środków absorpcyjnych. W kraju obowiązuje limit ilościowy - 60 sztuk miesięcznie, podczas gdy np. w Czechach limit wynosi sięga 150 sztuk, a na Węgrzech 120 sztuk środków absorbcyjnych.

W kraju obecnie limit cenowy na środki absorbcyjne wynosi on 90 zł - przy 30% współpłaceniu pacjenta lub 77zł - przy refundacji 100 proc. W Czechach limit cenowy - przeliczając na złotówki - oscyluje w zależności od stopnia NTM - od 92 zł do 234 zł miesięcznie. W Słowacji limit cenowy wynosi 240 zł, na Węgrzech od 82 zł do 143 zł.

Z raportu opublikowanego w 2012 r. analizującego wpływ nietrzymania moczu (NTM) na społeczno-ekonomiczne koszty w Polsce wynika, że rocznie kosztuje ono Polaków 2 mld zł, z czego jedynie 10 proc. stanowią wydatki NFZ.

Problem nietrzymania moczu może dotyczyć nawet 3-4 mln osób w Polsce, około 10 proc. populacji. Specjaliści sugerują, że odsetek chorych może być znacznie wyższy, niż wskazywany w publikowanych badaniach, z racji intymnego charakteru tego schorzenia i trudności w zebraniu rzetelnych danych.

GUS szacuje, że w 2030 r. liczba Polaków obniży się do około 36,7 mln, w tym osoby powyżej 65. roku życia będą stanowić ponad 22 proc. populacji. Oznacza to, że odsetek ludzi starszych wzrośnie niemal dwukrotnie. Biorąc pod uwagę fakt, że procent chorych na NTM wzrasta wraz z wiekiem, można założyć, że liczba chorych podwoi się.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum