Cierpią ludzie, cierpi gospodarka

Autor: Dziennik/Rynek Zdrowia • • 14 września 2009 09:45

Prawie jedna trzecia Polaków cierpi z powodu przewlekłego bólu, a leczenie nie przynosi żadnych efektów. Z powodu bólu cierpi nawet europejska gospodarka.

Cierpią ludzie, cierpi gospodarka
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak wyliczyła Europejska Federacja Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu EFIC, chorzy biorą zwolnienia lekarskie, a ich firmy tracą w ten sposób co roku blisko 500 mln dni roboczych.

Przewlekły ból kosztuje więc europejską gospodarkę co najmniej 34 mld euro rocznie - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

U niemal jednej czwartej polskich pacjentów ból jest czasami tak silny, że chcieliby umrzeć - wynika z najnowszego badania PainSTORY. Sondaż przygotowany na zlecenie Europejskiej Federacji Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu EFIC zaprezentowano właśnie na kongresie EFIC w Lizbonie.

300 pacjentów z całej Europy przez rok opisywało, co im dolega i jak sobie radzą z dolegliwościami. Opowiadali, czy zalecana przez lekarzy terapia przynosi skutki, i prowadzili dzienniczki, w których zapisywali codzienne zmagania z cierpieniem.

25 Polaków uczestniczyło jedynie w ostatniej, czwartej fazie badania. Okazało się, że polscy pacjenci uskarżają się przede wszystkim na silne bóle pleców, zwyrodnienie stawów oraz artretyzm, czyli zapalenie kości i stawów. I co gorsza, mimo leczenia aż 95 proc. z nich nadal odczuwa te dolegliwości. A jednocześnie ponad połowa uważa, że bólu po prostu nie da się zlikwidować.

- Ból rządzi życiem tych ludzi. A najbardziej wstrząsające jest to, że oni sami uważają, iż zrobiono dla nich wszystko - mówi doktor Małgorzata Malec-Milewska z poradni leczenia bólu Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Ponad połowa pacjentów nie jest w stanie samodzielnie przygotować sobie posiłku czy uprawiać hobby. Cierpi również życie zawodowe bo co piąty ankietowany Polak już stracił pracę, a 61 proc. obawia się, że nieprzemijający ból zmusi ich w końcu do rezygnacji z zawodowej aktywności.

Zdaniem pacjentów, jednak najgorsze było poczucie, że w walce z bólem nikt im nie towarzyszy.

- Ci ludzie uważają, że nikt ich nie rozumie. Mają wrażenie, że nikt im nie wierzy, gdy opowiadają, jak bardzo cierpią - tłumaczy psycholog dr Helen Poole z John Moores University w Liverpoolu, która oceniała ankiety. I dodaje, że stąd już zaledwie krok do poważnej depresji.

Eksperci uważają, że Polacy niepotrzebnie cierpią, że przede wszystkim dlatego, iż nie otrzymują odpowiednich leków. Jedynie 4 proc. dostaje od swojego lekarza receptę na silne środki opioidowe, takie jak morfina, a aż 80 proc. na własną rękę wykupuje mało skuteczne leki przeciwbólowe bez recepty.

Brakuje też lekarzy, którzy mieliby wystarczająca wiedzę na temat leczenia bólu. Widać to zresztą wyraźnie w ankiecie PainSTORY: tylko 4 proc. polskich pacjentów skierowano do poradni leczenia bólu, a jednej czwartej zalecono po prostu, by „poczekali i obserwowali objawy”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum