Cięcia w kardiologii: używanie stentów metalowych byłoby cofnięciem się do lat 90-tych

Autor: Onet.pl/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2016 14:03

- Niedawno usłyszałem z przerażeniem, że w Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji ktoś wpadł na pomysł, by, dążąc do obniżenia kosztów, zacząć znowu używać stentów metalowych - alarmuje prof. Radosław Stefan Kiesz z USA.

Cięcia w kardiologii: używanie stentów metalowych byłoby cofnięciem się do lat 90-tych
Zabieg stentowania naczyń. Fot. PSK Bialystok

Uważa, że byłoby to cofnięcie się w medycynie do lat 90. Tym bardziej paradoksalne, że to właśnie w Polsce przeprowadzono pierwsze badania, które w zasadzie zapoczątkowało erę stentów powlekanych lekiem.

- Te badania wykonałem, wraz z grupą specjalistów, w 2001 roku. Teraz, mimo że byliśmy jako Polska pionierami w tej dziedzinie, ktoś wpadł na pomysł, by to przekreślić - niepokoi się profesor i wyjaśnia, że powrót do stentów metalowych to narażenie pacjenta na następne zabiegi - i to nie kilka, a nawet w niektórych przypadkach kilkanaście.

Dodaje, że jeżeli chodzi o pacjentów z cukrzycą, to według oceny, jest to w ogóle niedopuszczalne. Przy okazji informuje, że słyszał jeszcze o pomyśle, by pacjent dopłacał ekstra za wyższej klasy stent.

Odnosząc się do zapowiedzi obniżenia wycen w kardiologii (od 30 do nawet 60 procent), prof. Kiesz komentuje: - ucinanie funduszy na kardiologię to żonglowanie śmiercią. Przewiduje, że skończy się to załamaniem systemu i ocenia, że pierwszej kolejności zapłacą za to mniejsze ośrodki. - Trzeba będzie je zamknąć, bo jeżeli nie będzie można godziwie zapłacić ludziom za ich ciężką pracę, to gdzieś te cięcia muszą nastąpić.

Radosław Stefan Kiesz współpracował z prof. Julio Palmazen, twórcą stentu. Przeprowadził pierwszy na świecie zabieg angioplastyki ze wskazań ostrych oraz stentowanie pnia tętnicy wieńcowej, a jako trzeci wykonał stentowanie tętnicy szyjnej.

Onet informuje, że od ponad 30 lat Kiesz mieszka i pracuje w USA, gdzie jest klinicznym profesorem Medycyny i Kardiologii Uniwersytetu w Teksasie, prezesem San Antonio Endovascular & Heart Institute oraz dyrektorem medycznym Stone Oak Center for Angiography & Interventions w San Antonio - ośrodków, które uważa się za najlepsze na świecie, jeśli chodzi o doświadczenie i wyniki w leczeniu naczyniowym kończyn dolnych.

Przez wiele lat szkolił innych lekarzy w zakresie stosowania nowoczesnych technik kardiologii interwencyjnej w USA, Europie, Japonii, Korei Południowej i Ameryce Łacińskiej. Od 1991 r. regularnie przyjeżdża do Polski, przywożąc najnowsze technologie medyczne i sprzęt oraz ucząc polskich lekarzy wykonywania zabiegów sercowo-naczyniowych w wiodących placówkach medycznych w Warszawie, Katowicach i Krakowie. Jest współzałożycielem i wiceprzewodniczącym rady nadzorczej grupy American Heart of Poland.

Czytaj: www.onet.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum