Ciechocinek: szpital tymczasowy gotowy. Na razie bez pacjentów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 grudnia 2020 14:30

Szpital tymczasowy w Ciechocinku (Kujawsko-Pomorskie) na 250 łóżek jest gotowy. Na razie nie będzie przyjmował pacjentów ze względu na ustabilizowanie się poziomu zachorowań na COVID-19 - poinformował wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Ciechocinek: szpital tymczasowy gotowy. Na razie bez pacjentów
Przygotowanych zostało 250 miejsc, jest 140 łóżek tlenowych i 60 respiratorowych Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Placówka została utworzona na bazie 22. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego.

- Szpital wojskowy decyzją ministra obrony narodowej został wskazany jako zaplecze do leczenia chorych na COVID-19. Decyzja zapadała we wrześniu, kiedy przyrost zachorowań był bardzo wysoki i wszyscy obawialiśmy się kolejnych tygodni i miesięcy. Obecnie w szpitalach w Polsce przebywa poniżej 20 tys. chorych, ale były prognozy, że ich liczba może przekroczyć 30, a nawet 40 tys. Przygotowując się na to krajowy sztab kryzysowy podjął decyzję o powstaniu szpitali tymczasowych - przypomniał na konferencji prasowej wojewoda.

Inwestycja związana z przygotowaniem szpitala tymczasowego w Ciechocinku trwała 38 dni. Jej koszt to 3,7 mln zł, nie licząc wyposażenia, które dostarczyła i jeszcze dostarcza Agencja Rezerw Materiałowych.

- Przygotowanych zostało 250 miejsc, jest 140 łóżek tlenowych i 60 respiratorowych. Zbudowano trzy zbiorniki tlenowe - jeden 11-tonowy i dwa zapasowe 2-tonowe. Rozprowadzona została instalacja tlenowa. Wszystko zostało zrealizowane w sposób optymalny. W przyszłości ten obiekt może wrócić do swojej pierwotnej funkcji - podkreślił wojewoda.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum