Ciechocinek: mimo obostrzeń koronawirus nie zniknął. Winni kuracjusze?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 września 2020 09:44

Mimo testów i wprowadzenia obostrzeń w sanatorium w Ciechocinku zaatakował koronawirus. Według dr Izabeli Kowackiej, która jest naczelnym lekarzem uzdrowiska, winni są sami kuracjusze, którzy wychodząc na zewnątrz, nie przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Ciechocinek: mimo obostrzeń koronawirus nie zniknął. Winni kuracjusze?
Mimo testów i wprowadzenia obostrzeń w sanatorium w Ciechocinku zaatakował koronawirus. Fot. archiwum

W sanatoriach wprowadzano dodatkowe obostrzenia sanitarne, a kuracjusze 6 dni przed przyjazdem muszą poddać się badaniom na obecność koronawirusa. Leczyć się jadą tylko ci, którzy mają wynik negatywny. Jednak mimo tych środków bezpieczeństwa w sierpniu w jednym z ciechocińskich obiektów sanatoryjnych w kwarantannie było 300 osób. Tylu kuracjuszy musiało się tymczasowo izolować, ponieważ "pacjentka zero" przebywała w uzdrowisku 20 dni w momencie, gdy wykryto u niej zakażenie SARS-CoV-2.

Pacjenci się przestraszyli i część z nich odwołała przyjazdy.

Dr Izabela Kowacka, naczelny lekarz uzdrowiska w Ciechocinku, uważa, że to błąd i mimo epidemii pacjenci nie powinni rezygnować z kuracji uzdrowiskowej. Według niej w obiektach sanatoryjnych jest bezpieczniej pod względem sanitarnym niż w niejednym hotelu. Problemem jest to, że kuracjusze wychodzą na zewnątrz, więc do zakażeń może dochodzić w sklepie, restauracji, podczas tańca.

W "Gazecie Wyborczej" tłumaczy, że jako lekarz balneolog nie może zalecić pozostawania w pokoju - spacery, pobyt na świeżym powietrzu przy tężniach są potrzebne. Trzeba jednak - jak podkreśla - zachowywać środki bezpieczeństwa: nosić maseczki, utrzymywać dystans, często myć ręce.

Po wzroście liczby zachorowań pojawił się pomysł, aby obiekty uzdrowiskowe zamykać około godz. 20 - właśnie wieczorem kuracjusze najczęściej wychodzą na zewnątrz.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum