Ciechanów: szpital zamknął oddział neurologiczny - jeden z pacjentów zakażony koronawirusem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2020 16:17

Z powodu zakażenia koronawirusem u jednego z pacjentów zamknięto czasowo oddział neurologiczny Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie (Mazowieckie). Zakażenie wykryto też u pacjenta z oddziału zakaźnego oraz u pielęgniarki oddziału kardiologicznego, przebywającej poza placówką.

Oddział został tymczasowo zamknięty Fot. Shutterstock

Jak poinformował  dyrektor ciechanowskiego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego Andrzej Kamasa, część personelu oddziału neurologicznego, gdzie wstrzymano przyjęcia nowych pacjentów, przebywa obecnie w izolatorium. Dodał, iż jeszcze we wtorek placówka otrzymała informację, że w grupie 37 wykonanych testów na obecność koronawirusa, trzy z nich miały wynik pozytywny.

- Jeden pacjent przebywa na oddziale obserwacyjno-zakaźnym. Druga osoba to pielęgniarka z oddziału kardiologicznego, która przebywa już dłuższy czas poza szpitalem w izolacji domowej i nie miała w tym okresie kontaktu ani z pacjentami, ani z personelem. Trzecia osoba to pacjent z powiatu nowodworskiego, który leczy się w oddziale neurologicznym. Pobrano od niego ponownie wymaz, a próbki przesłano do dwóch różnych laboratoriów w celu zweryfikowania pierwszego wyniku, który był dodatni - wyjaśnił dyrektor szpitala.

Zaznaczył, że w związku z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa u pacjenta oddziału neurologicznego tej placówki, oddział ten od wtorku nie przyjmuje nowych pacjentów. Od wszystkich pacjentów, którzy aktualnie tam przebywają, (24 osoby) oraz od personelu, zostały już pobrane wymazy do wykonania testów na obecność koronawirusa. - Pacjenci pozostają w oddziale neurologicznym i ich leczenie jest kontynuowane. Mają zapewnioną pełną opiekę medyczną. Wczorajsza zmiana pracowników oddziału przebywa w izolatorium szpitala, oczekując na wynik testów - dodał Kamasa. Jak podał, w izolatorium przebywa aktualnie sześć osób.

Dyrektor ciechanowskiego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego podkreślił, że z powodu zakażenia pielęgniarki oddziału kardiologicznego - mimo że od dłuższego czasu przebywa poza placówką w izolacji domowej - zdecydowano o pobraniu od wszystkich pracowników tego oddziału wymazów do testów na obecność koronawirusa. - To działanie profilaktyczne - dodał Kamasa. Zaznaczył, iż na chwilę obecną w placówce nie ma potwierdzonego żadnego przypadku zakażenia koronawirusem wśród personelu pracującego.

Jak podał w środę po południu Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ciechanowie, liczba osób aktualnie objętych tam kwarantanną domową to 111 osób, natomiast w izolacjo domowej pozostaje jedna osoba; nadzorem epidemiologicznym objętych jest z kolei 13 osób, hospitalizowane z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 są 4 osoby, a liczba ozdrowieńców to 3 osoby. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum