Ciąża wegetarianki wyzwaniem dla lekarza i szpitala

Autor: Polityka/Rynek Zdrowia • • 04 czerwca 2010 09:30

Znalezienie lekarza, który wie jak poprowadzić ciążę wegetarianki czy szpitala, który oferuje przyszłym mamom dietę wegetariańską to niełatwe zadanie.

Jak informuje tygodnik Polityka, rzesza polskich wegetarian stale rośnie. Szacuje się, że może ich być nawet 2 miliony. Wegetarianie dzielą się nazwiskami i adresami położników przyjaznych wegetariankom w ciąży, ale wciąż niełatwo o lekarzy, którzy wiedzą jak poprowadzić taką ciążę.

W szpitalach wegetarianki ratują się najczęściej odkładając na bok produkty mięsne. Specjalne menu oferują nieliczne lecznice np. Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. Świętej Rodziny w Warszawie. Wegetariańskiemu menu towarzyszy edukacja, jak zapobiegać konsekwencjom niedoborów pokarmowych.

Najczęściej jednak wegetarianki słyszą od lekarza, że mają jeść mięso dla dobra dziecka. Najlepiej przyswajalna forma żelaza tzw. żelazo hemowe rzeczywiście występuje jedynie w produktach zwierzęcych. Żelazo niehemowe, które znaleźć można w dużych ilościach np. w natce pietruszki, czerwonej fasoli, soi czy ciecierzycy, wchłania się, niestety, gorzej.

Dlatego amerykański Department of Agriculture (USDA) zaleca, aby przyszłe mamy wegetarianki dbały, by w ich diecie było dwa razy tyle żelaza, co w diecie kobiet, które jedzą mięso. Wegetarianki w ciąży muszą również dbać o to, aby w ich diecie znalazły się odpowiednie ilości kwasu DHA (rodzaj kwasu tłuszczowego omega-3), który odgrywa istotną rolę przy formowaniu mózgu i oczu dziecka.


Więcej: Polityka

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum