Chrzanów: bezpłatne okulistyczne konsultacje profesorskie

Autor: Przełom/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2009 19:05

Prof. Jerzy Szaflik prowadził w piątek w Chrzanowie bezpłatne konsultacje pacjentów działającego przy szpitalu Centrum Okulistycznego

W chrzanowskim szpitalu nie było dotychczas poradni ani oddziału okulistycznego. Pacjenci ze schorzeniami oczu wysyłani byli do Katowic lub Krakowa. Teraz, kiedy przy szpitalu działa w ramach spółki Centrum Okulistyczne, na zabiegi usunięcia zaćmy zgłosiło się tam już blisko 500 osób. Wiele z nich operację ma już za sobą.

- Dysponujemy wyjątkowo dobrym i nowoczesnym sprzętem do tego rodzaju operacji. Przy niektórych schorzeniach oczu nie ma możliwości profilaktyki. Powinniśmy jednak pamiętać, że ogromnie ważna jest higiena oka. Badania pokazują, że aż u 40 proc. dzieci z klas trzecich w Polsce konieczna jest korekcja wzroku. Dlatego podczas pracy przy komputerze robienie przerw co pół godziny na odpoczynek dla oczu jest bardzo wskazane. W ich trakcie można wykonać proste ćwiczenie. Najpierw patrzeć na konkretny przedmiot z bliska, a potem wyjrzeć przez okno, popatrzeć w dal i tak kilkakrotnie przenosić wzrok - radzi prof. Szaflik, który wraz z lekarzem Michałem Kamińskim kieruje spółką.

W poradni Centrum Okulistycznego konsultacje są odpłatne. Taka konsultacja to koszt 100 złotych. Natomiast zabiegi przeprowadzane są bez żadnych opłat.

- Staramy się o kontrakt z NFZ na bezpłatne lecznictwo ambulatoryjne. Liczymy, że już niebawem uda się go wynegocjować - mówi Michał Kamiński.

Prof. Jerzy Szaflik jest krajowym konsultant ds. okulistyki, członkiem Krajowej Rady Transplantacyjnej. Zainicjował i zorganizował Bank Tkanek Oka Ministerstwa Zdrowia i opieki Społecznej. Prowadzi prace nad zastosowaniem komórek macierzystych do regeneracji rogówki. Jest również wybitnym specjalistą w leczeniu zaćmy oraz wszczepianiu sztucznych soczewek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum