×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Chrapanie i problemy ze snem mogą świadczyć o chorobie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia11 października 2013 11:59

Zaburzenia oddychania w czasie snu to ważna i zbyt rzadko rozpoznawana w Polsce grupa chorób. Obturacyjny bezdech senny (OBS), najczęstsza w tej grupie choroba, jest wciąż schorzeniem mało znanym zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy, szczególnie podstawowej opieki zdrowotnej.

Chrapanie i problemy ze snem mogą świadczyć o chorobie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Istotą choroby są cyklicznie powtarzające się w czasie snu epizody bezdechu lub znacznego spłycenia oddychania. Wywołane są one upośledzeniem drożności dróg oddechowych na poziomie gardła, tzw. obturacyjny bezdech senny, związany m.in. z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej w obrębie szyi i/lub nieprawidłowościami w budowie górnych dróg oddechowych - informuje Gazeta Wyborcza.

Chory głośno chrapie, po czym dochodzi do zatrzymania oddychania, co prowadzi m.in. do obniżenia stężenia tlenu we krwi.

Rozpoznanie bezdechu sennego wymaga wykonania tzw. polisomnografii pełnej przy użyciu polisomnografu, oceniającego jednocześnie parametry fizjologiczne snu i czuwania. Pozwala to na rozpoznanie choroby i określenie stopnia jej zaawansowania. Pacjenci z potwierdzoną chorobą wymagają specjalistycznego leczenia. 

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum