Chrapanie i problemy ze snem mogą świadczyć o chorobie
Zaburzenia oddychania w czasie snu to ważna i zbyt rzadko rozpoznawana w Polsce grupa chorób. Obturacyjny bezdech senny (OBS), najczęstsza w tej grupie choroba, jest wciąż schorzeniem mało znanym zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy, szczególnie podstawowej opieki zdrowotnej.

Istotą choroby są cyklicznie powtarzające się w czasie snu epizody bezdechu lub znacznego spłycenia oddychania. Wywołane są one upośledzeniem drożności dróg oddechowych na poziomie gardła, tzw. obturacyjny bezdech senny, związany m.in. z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej w obrębie szyi i/lub nieprawidłowościami w budowie górnych dróg oddechowych - informuje Gazeta Wyborcza.
Chory głośno chrapie, po czym dochodzi do zatrzymania oddychania, co prowadzi m.in. do obniżenia stężenia tlenu we krwi.
Rozpoznanie bezdechu sennego wymaga wykonania tzw. polisomnografii pełnej przy użyciu polisomnografu, oceniającego jednocześnie parametry fizjologiczne snu i czuwania. Pozwala to na rozpoznanie choroby i określenie stopnia jej zaawansowania. Pacjenci z potwierdzoną chorobą wymagają specjalistycznego leczenia.
Więcej: www.gazeta.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)