Chorzy z wtórnie postępującym SM także chcą refundacji leków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 września 2015 17:23

Osoby, u których stwardnienie rozsiane przybrało postać wtórnie postępującą także powinny mieć możliwość korzystania z refundowanych leków - mówili eksperci podczas czwartkowej (24 września) konferencji prasowej w Warszawie.

Chorzy z wtórnie postępującym SM także chcą refundacji leków
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak zaznaczył prof. Andrzej Potemkowski, kierownik Zakładu Psychologii Klinicznej i Psychoprofilaktyki Uniwersytetu Szczecińskiego, w obecnym kształcie program lekowy wyklucza z leczenia pacjentów z wtórnie postępującą postacią SM, którzy nadal mogliby odnosić korzyści z terapii.

Stwardnienie rozsiane (SM) to jedna z najczęstszych, przewlekłych i nieuleczalnych chorób neurologicznych, o bardzo różnorodnym przebiegu klinicznym. Na ogół diagnozowana jest u młodych dorosłych, między dwudziestym a czterdziestym rokiem życia, ale coraz częściej także u osób poniżej 18. roku życia oraz u dzieci. Najmłodsze dziecko, u którego wykryto SM miało kilkanaście miesięcy.

Z nie do końca poznanych przyczyn układ odporności niszczy osłonkę mielinową włókien nerwowych w mózgu i rdzeniu kręgowym. Prowadzi to do zakłóceń przewodzenia sygnałów nerwowych, czego konsekwencją są takie objawy jak zaburzenia widzenia, mowy, niedowłady, drętwienie ręki, zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów, zmiany w odbiorze bodźców czuciowych i ciągłe zmęczenie.

Jeśli chodzi o liczbę lat życia utraconych na skutek uszczerbku na zdrowiu (wskaźnik DALY), SM ustępuje tylko schizofrenii. Co druga osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim jest chora na SM.

Z danych NFZ wynika, że w Polsce żyje przynajmniej 45 tys. osób chorych na SM. Badania dotyczące bliźniąt jedno- i dwujajowych sugerują, że zachorowaniu mogą sprzyjać czynniki genetyczne, jednak zależność jest bardzo skomplikowana.

W każdym razie Azjaci są mniej podatni na SM od Europejczyków - w Japonii choruje 1 osoba na 100 tysięcy, w Niemczech - 1 na tysiąc - mówił prof. Krzysztof Selmaj, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

To właśnie do stosowania przy postaci RR SM zarejestrowane są praktycznie wszystkie dostępne obecnie na rynku leki. W RR SM występują rzuty choroby, czyli pojawiają się nowe lub nasilają stare objawy neurologiczne, pomiędzy którymi pacjent pozostaje w stabilnym stanie neurologicznym.

Jednak z czasem u wielu pacjentów rzuty i remisje choroby przestają występować - przechodzi w postać wtórnie postępującą (SP SM). Po 10-25 latach SP SM dotyczy 65-80 proc. pacjentów. Wtórnie postępująca postać SM (SP SM) charakteryzuje się występowaniem zaostrzeń choroby, pomiędzy którymi następuje stopniowe narastanie deficytów neurologicznych. W praktyce oznacza to, że u pacjenta powoli przestają występować rzuty choroby, a niesprawność narasta niezależnie od rzutów.

Prof. Selmaj wskazał na dwa leki - na interferon beta, który pomaga chorym na wtórne postępujące SM oraz na mitoksantron - syntetyczny antybiotyk, który hamując procesy zapalne spowalnia postęp choroby w fazie SP.

Mitoksantron został zarejestrowany, jako lek do stosowania w SP SM i jeszcze przed kilku laty był wytwarzany w Polsce. Natomiast obecnie cena tego leku wzrosła z 50 do 1500 złotych i nie jest on refundowany.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum