Chorzy z WZW C jeszcze bez dostępu do terapii bezinterferonowej

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 30 września 2015 13:58

Ministerstwo Zdrowia w lipcu ogłosiło wprowadzenie nowoczesnej terapii bezinterferonowej dla chorych z WZW C. Zapowiedziało wówczas, że z terapii tej skorzystają chorzy z dwoma genotypami: najczęstszym pierwszym, który ma 80 proc. chorych, oraz czwartym.

Chorzy z WZW C jeszcze bez dostępu do terapii bezinterferonowej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak dotąd wszystkie procedury dotyczące podpisywania umów na nowe terapie zakończyły oddziały Funduszu - łódzki oraz kujawsko-pomorski. W tym drugim województwie pacjenci mogą być leczeni nowoczesnym lekiem od 21 września.

Tymczasem do fundacji Gwiazda Nadziei, która wspiera osoby chore na wirusowe zapalenie wątroby, docierają sygnały, że wiele szpitali, chociaż mogłoby prowadzić terapię bezinterferonową, nie jest tym zainteresowanych. Tłumaczą nieoficjalnie, że nie opłaca się podpisywać umowy z NFZ na miesiąc czy na dwa. Zapowiadają, że przystąpią do programu od przyszłego roku.

Prof. Wiesław Kryczka, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych w Kielcach wyjaśnia, że nie wszyscy pacjenci będą mogli skorzystać z terapii od razu. Najpierw do leczenia zostaną zakwalifikowani ci w najcięższym stanie.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze