Chorzy z SM chcą złagodzenia kryteriów programu lekowego

Autor: RMF FM/Rynek Zdrowia • • 05 października 2013 10:45

Chorzy na stwardnienie rozsiane apelują do ministra zdrowia o zniesienie ograniczeń w dostępie do leczenia z użyciem betaferonu, leku tzw. pierwszego rzutu w procesie leczenia stwardnienia rozsianego.

Chorzy z SM chcą złagodzenia kryteriów programu lekowego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chorzy domagają się dostępu do leczenia dopóki jest ono skuteczne, a nie tylko przez pięć lat. O złagodznie kryteriów programu lekowego zaapelowali do Mnisterstwa Zdrowia. Resort pracuje nad zmianami w leczeniu SM.

Minister na razie bada opinię ekspertów decydujących o kształcie programów lekowych. Zwrócił się też do Agencji Oceny Technologii Medycznych o określenie możliwości podawania betaferonu dłużej niż pięć lat.

W obawie, że i tym razem skończy się na wyznaczeniu maksymalnego czasu terapii, chorzy żądają całkowitego zniesienia ograniczeń w terapii. Krytykują przy tym kryteria kwalifikacji do dalszego leczenia, które często dyskwalifikują osoby, u których widać postępy.

Jak mówi na atenie radia RMF FM profesor Halina Bartosik-Psujek z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie obecnie nawet pacjenci odpowiadający na leczenie, mogą zostać pozbawieni terapii, bo tak wynika z kryteriów wyłączenia z programu.

Profesor tłumaczy, że stwardnienie rozsiane jest nieuleczalne i jego terapia nie może trwać tylko pięć lat. Uważa, że surowe kryteria kwalifikacyjne powodują, że nie względy medyczne, ale odgórnie narzucone przesłanki decydują o kontynuacji leczenia. Często są to przesłanki ekonomiczne.

Więcej:  www.rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum