Chorzy na hemofilię: karta ubezpieczonego nie wystarczy, ale jest inna karta

Autor: TVN24, KR/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2015 12:00

Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię alarmuje o przypadkach nie otrzymania przez chorych na hemofilię właściwej pomocy na SOR i izbach przyjęć. Resort zdrowia uważa, że sytuacja poprawi się wraz z pojawieniem się kart ubezpieczenia zdrowotnego. Stowarzyszenie uważa inaczej.

Chorzy na hemofilię: karta ubezpieczonego nie wystarczy, ale jest inna karta
Fot. archiwum

TVN24 przytacza historie dwóch chorych na hemofilię, którym nie podano czynnika krzepnięcia krwi. Jedna zakończyła się zgonem chorego. Drugi pacjent trafił do kolejnej lecznicy w ciężkim stanie. W obu sprawach toczy się śledztwo.

Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię, które zarejestrowało w ciągu ostatniego roku 30 podobnych przypadków, domaga się zmiany procedur ratowania chorych na hemofilię, by w razie urazu chronić ich przed powikłaniami i utratą życia.

Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński w materiale TVN zapewnia, że sytuacja poprawi się po wprowadzeniu kart ubezpieczenia zdrowotnego, z których lekarz będzie czerpał informacje na temat chorób pacjenta.

Więcej: www.tvn24.pl

Do wypowiedzi wiceministra Warczyńskiego odniosło się Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię. W piśmie ze środy (6 maja) skierowanym do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza prezes Stowarzyszenia Bogdan Gajewski wskazuje, że ''właściwym rozwiązaniem jest jak najszybsze uznanie już istniejącej ''Karty chorego na hemofilię'' za oficjalny dokument medyczny''.

Prezes Gajewski podkreśla też, że o wspomnianej przez ministra Warczyńskiego karcie ubezpieczenia zdrowotnego, którą ma posiadać każdy ubezpieczony, mówi się od lat, a jej wprowadzenie może jeszcze się przedłużyć. Poza tym do odczytania elektronicznej karty jest potrzebny specjalny sprzęt, który nie zawsze będzie pod ręką w sytuacjach nagłych w terenie.

- Karta chorego na hemofilię, opracowana przez lekarzy ekspertów, jest gotowym rozwiązaniem, już funkcjonującym w ośrodkach hematologicznych, które można natychmiast wprowadzić jako obowiązujące we wszystkich placówkach medycznych. Nie wymaga to żadnych nakładów ze strony MZ, jedynie uznania Karty za oficjalny dokument medyczny. Pozwoli to uniknąć nieprawidłowości w udzielaniu pomocy, a także powtórzenia się przypadków śmierci pacjentów, którym nie udzielono prawidłowej pomocy - apeluje prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum