Chorzy na grypę nie muszą kichać, zarażają samym oddechem

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2018 16:04

By uchronić się przed grypą, nie wystarczy unikać tych, którzy kaszlą, czy kichają. Wyniki najnowszych badań, przeprowadzonych pod kierunkiem naukowców z University of Maryland School of Public Health wskazują, że chorzy intensywnie roznoszą wirusa samym oddechem.

Chorzy na grypę nie muszą kichać, zarażają samym oddechem. Fot. Fotolia

Takie wnioski to wynik badań prowadzonych przez naukowców z kilku amerykańskich instytutów naukowych. Wykorzystano w nim między innymi aparaturę o nazwie Gesundheit II (na zdrowie!), skonstruowaną przez dr Donalda Miltona z University of Maryland. Urządzenie pozwala dokładnie przeanalizować skład powietrza wydychanego przez osoby cierpiące na infekcje górnych dróg oddechowych.

Do udziału w eksperymencie zaproszono 142 osoby, cierpiące na grypę. Badano liczbę wirusów wydychanych przez nie w kolejnych dniach infekcji, przy normalnym oddychaniu, w trakcie mówienia, kaszlu i kichania, badaniom poddano też pobrane od nich wymazy z nosa i gardła. Okazało się, że znacząca liczba badanych osób uwalniała wirusy już w trakcie oddychania. Ani kaszel, ani kichanie nie były konieczne, by osoby chore wydzielały zawiesinę zawierających wirusy kropelek.

Sheryl Ehrman z San José State University twierdzi, że utrzymywanie czystości, mysie rak i unikanie osób, które kaszlą i kichają nie daje nam całkowitej ochrony przed grypą. Kluczem jest pozostawanie chorych w domu i trzymanie się z dala od miejsc publicznych.

Praca została opublikowana na łamach czasopisma "Proceedings of the National Academy of Sciences" i pokazuje, jak istotne jest, by podczas fali zachorowań, chorzy na grypę unikali większych skupisk ludzi.

Czytaj: www.rmf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum