Chorzy na COVID-19 leżący w szpitalach. Dane nie pozostawiają złudzeń: to w większości niezaszczepieni

Autor: oprac. PW • Źródło: PAP16 września 2021 18:37

Pacjenci hospitalizowani z powodu COVID-19 to w przytłaczającej większości osoby niezaszczepione. Tak wynika z danych zebranych ze szpitali w różnych regionach Polski.

Fot. PAP/Leszek Szymański
  • W szpitalu w Szczytnie w znajduje się 17 pacjentów z COVID-19. Spośród nich 14 osób jest niezaszczepionych
  • W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu hospitalizowanych jest 41 osób zakażonych koronawirusem. Wszyscy niezaszczepieni
  • Żaden z hospitalizowanych w szpitalu w Bolesławcu 12 pacjentów z COVID-19 nie był wcześniej szczepiony
  • Z 12 osób chorych na COVID-10 leżących w szpitalu w Grudziądzu 9 nie zaszczepiło się wcześniej przeciw COVID-19

Szczytno: czterech pacjentów wentylowanych. Niezaszczepieni

Według służb prasowych wojewody warmińsko-mazurskiego, hospitalizowanych z powodu COVID -19 jest obecnie na Warmii i Mazurach 27 osób, w tym cztery osoby znajdują się pod respiratorami.

Większość pacjentów przebywa w szpitalu tymczasowym w Szczytnie.

Jak poinformował wicedyrektor szpitala powiatowego w Szczytnie do spraw lecznictwa Dominik Górski, w szpitalu tymczasowym znajduje się 17 pacjentów z COVID-19. Spośród nich 14 osób jest niezaszczepionych. Czterech pacjentów ma prowadzoną wentylację mechaniczną płuc i w tej grupie są wszyscy niezaszczepieni. 

Czytaj też: Czwarta fala COVID-19. Jak jesteśmy przygotowani? Odpowiada minister Kraska

Wrocław: wszyscy chorzy leczeni z powodu COVID-19 nie byli zaszczepieni

Jak powiedziała w czwartek rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu Urszula Małecka, obecnie w tym największym w regionie szpitalu zakaźnym hospitalizowanych jest 41 osób zakażonych koronawirusem.

- Osoby, które są leczone w naszym szpitalu nie były szczepione. Wyraźnie widać, że ciężki przebieg COVID-19 dotyczy pacjentów, którzy nie zdecydowali się na szczepienie - powiedziała Małecka.

Z kolei w szpitalu w Bolesławcu - Zespole Opieki Zdrowotnej - hospitalizowanych jest w czwartek 12 pacjentów zakażonych koronawirusem, z czego jeden leży pod respiratorem. Dyrektor tego szpitala Kamil Barczyk powiedział, że żaden z 12 pacjentów nie był wcześniej szczepiony.

Łódzkie: w szpitalach z COVID-19 leżą niezaszczepieni

Spośród hospitalizowanych w województwie łódzkim pacjentów z COVID-19 prawie wszyscy to osoby, które nie zostały zaszczepione przeciwko chorobie wywoływanej przez patogen SARS-CoV-2.

- Ok. 99 procent osób przebywających w szpitalach woj. łódzkiego z powodu COVID-19 to pacjenci niezaszczepieni - przekazała rzeczniczka prasowa wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska.

Grudziądz: większość chorych na COVID-19 to niezaszczepieni

Szpital w Grudziądzu obecnie jest hospitalizowanych 12 osób z COVID-19. Nie wymagają one podłączenia do respiratora.

Izabela Hirsch-Lewandowska rzecznik szpitala wskazała, że z tych 12 osób dziewięć nie zaszczepiło się wcześniej przeciw COVID-19.

W szpitalu przebywa także trójka pacjentów zaszczepionych.

U dwóch z tych trzech osób główną przyczyną hospitalizacji jest choroba współistniejąca, a dodatkowo COVID-19. Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 przechodzą one łagodnie. Trzecia z tych osób zaszczepiła się niedawno. Niemniej jednak bardzo szybko zareagowała na leczenie. Lekarze nie przewidują u tej osoby dłuższego pobytu, niż wymaga tego okres izolacji - dodała Hirsch-Lewandowska.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum