Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 14-02-2017 15:03

Chorych na grypę jest coraz więcej, a to dopiero środek sezonu

Z danych Sanepidu wynika, że w tym roku na grypę choruje znacznie więcej osób niż o tej samej porze rok temu. Trzy najbardziej "zagrypione" w tej chwili województwa to Mazowsze, Wielkopolska i Pomorze.

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Jak wyjaśnia dr Paweł Grzesiowski, immunolog, członek Rady Naukowej Narodowego Instytutu Leków w porównaniu z rokiem poprzednim sezon grypowy zaczął się nieco wcześniej. Pierwsze uderzenie przypadło już przed świętami. Teraz, w ocenie dr. Grzesiowskiego jesteśmy mniej więcej w połowie grypowego uderzenia, a już zachorowalność jest najwyższa w ciągu ostatnich pięciu lat.

Dr Grzesiowski podkreśla, że zachorowań jest więcej niż w poprzednich latach, bo mamy do czynienia z nowym wariantem wirusa. Dodatkowo są dość niskie temperatury, przebywamy więc zdecydowanie częściej w zamkniętych pomieszczeniach, co sprawia, że stężenie wirusa w powietrzu jest większe, więc łatwiej się zarażamy.

Wirus, który powoduje najwięcej infekcji w tym sezonie, to nowy wariant typu A H3N2. To jest nowa mutacja, więc nasze organizmy nie wytworzyły jeszcze na niego odporności.

Ekspert podkreśla także, że nie ma żadnych dowodów na to, że ten wirus jest bardziej zjadliwy od swoich poprzedników. Oczywiście osoby z grup ryzyka, seniorzy, pacjenci z chorym sercem, płucami, cukrzycą, są bardziej zagrożeni powikłaniami, dlatego powinni być szczególnie ostrożni.

Więcej: wyborcza.pl