Choroszcz: oddział obserwacji sądowej oszczędza na zatrudnieniu

Autor: Kurier Poranny/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2010 14:58

Ponad dwudziestu niebezpiecznych pacjentów na oddziale obserwacji sądowej jest pod opieką pięciu osób - skarżą się pracownicy szpitala.

Na oddziale obserwacji sądowej, z powodu niedostatków w finansowaniu, z niebezpiecznymi pacjentami pracuje o połowę mniejszy personel niż wymagają przepisy.

Jak podaje Kurier Poranny, pracownicy SPP ZOZ im. dr. S. Deresza skarżą się na trudne warunki pracy. Lecznica wymaga remontu i nowego wyposażenia. Zdarza się, że pacjentów trzeba kłaść na materacu ułożonym na podłodze. Brakuje też personelu.

– Na oddziale obserwacji sądowej przebywają mordercy i gwałciciele. Jednego pacjenta powinno tam nadzorować dwóch pracowników. Tymczasem 25 pacjentami opiekuje się pięć osób – mówi Leszek Szumicki, przewodniczący związku zawodowego salowych i sanitariuszy.

Pracownicy obawiają się zwolnień, chcą obiecanych podwyżek i pieniędzy z funduszu socjalnego.

Wiesław Rutkiewicz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa, w rozmowie z Rynkiem Zdrowia przyznaje, że szpital jest bardzo trudnej sytuacji finansowej.

– Mamy 20 mln zł zadłużenia, a kontrakt z NFZ na 2010 r. jest mniejszy o 5 proc. Nie planujemy zwolnień. Część pracowników jest zatrudnionych na umowy terminowej i każdej z tych umów przyjrzymy się wnikliwie pod kątem potrzeby dalszego ich kontynuowania – mówi nam Rutkiewicz.

Rozumie, że załoga chce podwyżek, ale przy obniżonym kontrakcie jest to niemożliwe. Samorząd stara się pomóc placówce. Wziął na siebie obsługę długoterminowych długów szpitala.

Wiesław Rutkiewicz przyznaje też, że zgodnie z przepisami na oddziale obserwacji sądowej powinno być dwa razy większe zatrudnienie niż obłożenie.

– Cena tego świadczenia nie pozwala jednak na utrzymanie takiego poziomu zatrudnienia. Ta sytuacja dotyczy nie tylko naszego zakładu. Sygnalizowaliśmy Ministerstwu Zdrowia ten problem – wyjaśnia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum