Choroby autoimmunologiczne. "Pacjent często traktowany jest szufladkowo”

Autor: Jacek Janik • Źródło: Rynek Zdrowia05 listopada 2021 10:00

Choroby autoimmunologiczne stwarzają zagrożenie zajęcia wielonarządowego, dlatego tymi chorobami zajmuje się wielu specjalistów. – Nie ma niestety możliwości spojrzenia na pacjenta całościowo, zebrania konsylium specjalistów z wielu dziedzin i oceny, który z narządów wymaga specjalistycznego podejścia – mówi prof. Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowa w dziedzinie reumatologii.

Choroby autoimmunologiczne. "Pacjent często traktowany jest szufladkowo”
Chorymi powinien zajmować się cały wachlarz specjalistów Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
  •  Choroby autoimmunologiczne stwarzają zagrożenie zajęcia wielonarządowego. Takimi pacjentami powinno zajmować się wielu specjalistów, a koordynować ich działania powinien reumatolog
  • Koordynator leczenia pacjenta z chorobami autoimmunologicznymi o manifestacji narządowej powinien mieć oficjalną możliwość dokonywania konsultacji z innymi specjalistami na każdym etapie choroby
  • Przykładem interdyscyplinarnego współdziałania specjalistów dla dobra pacjenta jest wspólna opieka pulmonologiczna i reumatologiczna nad pacjentami z chorobą śródmiąższową płuc

Reumatolog koordynatorem leczenia pacjenta

- Pacjent często traktowany jest „szufladkowo”. Trafia do jednego specjalisty, który zajmuje się jednym medycznym problemem, nie widząc innych. Tu jednak bezwzględnie konieczne jest, podobnie jak w onkologii, szerokie spojrzenie na pacjenta a koordynatorem leczenia powinien być reumatolog, jeżeli mówimy o zapalnych chorobach reumatycznych – stwierdza prof. Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowa w dziedzinie reumatologii.

Jak wskazuje konsultant krajowa, reumatolog koordynujący leczenie pacjenta z chorobami autoimmunologicznymi o manifestacji narządowej powinien mieć oficjalną możliwość dokonywania konsultacji z innymi specjalistami na każdym etapie choroby i dostosowanie leczenia w zależności co się u pacjenta dziej.

Jak leczyć? Są dobre przykłady

Jak mówi prof. Kwiatkowska przykładem takiego interdyscyplinarnego współdziałania specjalistów dla dobra pacjenta jest wspólna opieka pomologiczna i reumatologiczna nad pacjentami z chorobą śródmiąższową płuc. Jeśli występują zmiany idiopatyczne – zajmują się wówczas nimi głównie pulmonolodzy.

- Wiele schorzeń reumatologicznych daje zmiany śródmiąższowe, chociażby twardzina układowa, reumatoidalne zapalenie stawów czy zespół Sjögrena. Tu taka kompleksowość leczenia jest już sformalizowana, chociażby pod postacią programów lekowych – podkreśla prof. Kwiatkowska.

Dodaje: - Nadal jednak potrzeby pacjentów są dużo większe. Pacjent z wypisanym skierowywaniem nie może się błąkać po systemie, szukając pomocy u specjalisty, tylko taką pomoc powinien mieć zagwarantowaną.

Czytaj: Nie ma już limitów przyjęć do lekarzy specjalistów. Efekt? "Kolejki były i są"

Wypowiedź została zarejestrowana podczas XVII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 18-19 października 2021 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum