Chorobę Alzheimera dojrzymy w oczach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 października 2009 16:30

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine dowodzą, że badanie dna oka może w przyszłości umożliwić szybszą diagnozę i wdrożenie leczenia choroby Alzheimera.

Badacze zauważyli ponadto, że siatkówka oka więcej mówi o skuteczności zastosowanego leczenia niż zmiany zachodzące w tkance nerwowej. Jak podkreślają naukowcy, dzięki tym informacjom możliwe będzie opracowanie odpowiednich technik obrazowania siatkówki, które znajdą zastosowanie w diagnostyce i leczeniu pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera. Co więcej, metoda ta będzie mniej inwazyjna, tańsza i łatwiejsza do przeprowadzenia niż neuroobrazowanie.

– W przeciwieństwie do siatkówki, tkanka nerwowa w mózgu nie jest transparentna. Mam więc nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli diagnozować chorobę i śledzić jej rozwój patrząc pacjentom w oczy – zaznacza główny autor badań dr Zhiqun Tan.

Obserwując wnikliwie siatkówki myszy, u których zastosowano immunoterapię, badacze zauważyli, że zaszczepione myszy lepiej radziły sobie podczas testów sprawdzających zdolność uczenia się i zapamiętywania, a w ich mózgach występowało mniejsze nagromadzenie amyloidu beta. \

Podobnie, w ich siatkówkach wykryto mniej zmian chorobowych niż w siatkówkach myszy, które nie były poddane immunoterapii. U zaszczepionych myszy stan zapalny i zmiany naczyniowe związane z Alzheimerem były natomiast silniej widoczne w siatkówce oka niż w mózgu.

– Myślę, że opracowanie nowej techniki badania siatkówki przyczyni się do dalszego rozwoju obrazowania medycznego – podsumowuje dr Steven Schreiber, neurolog, który brał udział w badaniach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum