Choroba zakaźna może być przyczyną odmowy wjazdu cudzoziemcowi do Polski

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 września 2015 12:16

Na podstawie rozporządzenia, które podpisał minister zdrowia, cudzoziemcy u których zostaną rozpoznane choroby zakaźne lub będzie ich podejrzenie - np. błonicy, cholery, polio czy gruźlicy płuc w okresie prątkowania - może stanowić podstawę dla odmowy ich wjazdu na terytorium Polski.

Choroba zakaźna może być przyczyną odmowy wjazdu cudzoziemcowi do Polski
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W wykazie chorób, których rozpoznanie lub podejrzenie wystąpienia może stać się podstawą do odmowy wjazdu cudzoziemca do Polski są też dur brzuszny i dury rzekome (A, B i C), dur wysypkowy, dżuma, ospa prawdziwa i lekooporna gruźlica pozapłucna.

Na liście umieszczono również powodujące wysoką śmiertelność wśród ludzi gorączki krwotoczne (zwłaszcza wywołane wirusami Ebola i Marburg) i grypę wywołaną nowym szczepem wirusa (w szczególności szczepem pandemicznym lub wysoce zjadliwymi szczepami odzwierzęcymi), a także zakażenia wirusami powodującymi zespół ostrej niewydolności oddechowej.

W uzasadnieniu rozporządzenia zaznaczono, że uwzględniono w nim również możliwość pojawienia się nowych niebezpiecznych, nieznanych dotąd chorób, które mogą być ogłoszone przez ministra zdrowia.

Poprzednie rozporządzenie, w którym znajdowała się lista chorób, których rozpoznanie lub podejrzenie wystąpienia może być powodem odmowy wjazdu cudzoziemca do Polski wygasło 1 maja br. w związku z uchyleniem podstawy prawnej do jego wydania.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze