Choroba przenoszona przez pluskwiaki groźniejsza niż sądzono

Autor: TVN.Meteo/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2017 11:48

Pluskwiaki kąsają ludzi najczęściej podczas snu. Następnie zanieczyszczają ranę kałem, w którym przenoszą pasożyta Trypanosoma cruzi. Ten wnika do krwiobiegu człowieka, powodując chorobę Chagasa.

Choroba przenoszona przez pluskwiaki groźniejsza niż sądzono
Pacjenci dowiadują się o zakażeniu zazwyczaj przez przypadek, podczas oddawania krwi Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze wyniki badań pokazują, że jest ona o wiele bardziej śmiercionośna, niż dotychczas sądzono. Choroba jest najczęściej spotykana w krajach Ameryki Środkowej i Południowej oraz w 25 stanach USA - informuje tvn24.pl

Zazwyczaj nie daje niepokojących objawów. W miejscu ugryzienia powstaje zwykle obrzęk, niekiedy guzki. Pacjenci dowiadują się o zakażeniu zazwyczaj przez przypadek, podczas oddawania krwi, a nieświadome nosicielki podczas ciąży przekazują chorobę dziecku.

Zespół badawczy z Uniwersytetu w Sao Paulo przeanalizował dane pobrane od ponad 8,5 tys. osób, które przekazały krew w latach 1996-2000. Naukowcy porównali śmiertelność wśród ludzi, którzy mieli wynik testów zarówno pozytywny, jak i negatywny. Obserwacje prowadzono przez 14 lat.

Badacze wykazali, że u osób zakażonych ryzyko śmierci wzrasta 2-3-krotnie, a ryzyko chorób kardiologicznych zwiększa się aż 17-krotnie.

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie ponad 6 milionów ludzi jest zakażonych pasożytem przenoszonym przez tzw. całujące robaki, a 30 proc. z nich cierpi na poważne choroby kardiologiczne. Natomiast u 10 proc. pojawiają się objawy chorób układu pokarmowego i neurologicznego.

Więcej: tvnmeteo.tvn24.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum