Chojnice: zakaz użytkowania obiektu hospicjum po pożarze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2020 17:45

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wydał decyzję o wstrzymaniu działalności i zakazie użytkowania obiektu hospicjum w Chojnicach (Pomorskie), w którym w wyniku pożaru zmarły cztery osoby, a 24 wymagały hospitalizacji. Decyzja zawiera nakaz kontroli i wykonania ekspertyzy - poinformował starosta chojnicki.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Starosta chojnicki Marek Szczepański we wtorek (14 stycznia) powiedział, że decyzja powiatowego inspektora nadzoru budowlanego datowana jest na 13 stycznia. Wydana została po przeprowadzeniu oględzin obiektu hospicjum Fundacji Palium.

Jak przekazał Szczepański inspektor nakazał ponowne, niezwłoczne przeprowadzenie kontroli okresowej stanu technicznego instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska, instalacji gazowej, przewodów kominowych. Ma być skontrolowany stan techniczny budynku i jego otoczenia. Nakaz dotyczy także wykonania ekspertyzy uwzględniającej bezpieczeństwo użytkowania tego obiektu, w szczególności ochronę przeciwpożarową. Sporządzona ma być ona przez rzeczoznawców budowlanego i do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

- Taka ekspertyza może być wykonana w ciągu 7-10 dni. Dopóki nie zostanie sporządzona, nie poznamy jej wyników, zaleceń, zakresu prac do wykonania nie da się określić w sposób precyzyjny terminu zakończenia remontu - powiedział Szczepański.

Wstępnie podawano, że pacjenci będą mogli wrócić do hospicjum w ciągu 6-8 tygodni od pożaru, do którego doszło 6 stycznia.

Starosta chojnicki poinformował, że z jego i burmistrza Chojnic inicjatywy doszło w poniedziałek do spotkania z prezes Fundacji Palium i dyrektor hospicjum Barbarą Bonną. Szczepański powiedział, że jego tematem były m.in. nowe okoliczności, które pojawiły się w związku z finansami fundacji. Radio Gdańsk jako pierwsze podało, iż ze sprawozdania finansowego Fundacji za 2018 r. wynika, że rok zakończyła z zyskiem w kwocie ok. 1,6 mln zł.

- Prezes Fundacji potwierdziła, że pieniądze są kumulowane, bo w planach był remont piwnicy hospicjum. Użytkowany był parter i część piętra budynku - powiedział Szczepański. Dodał, że teraz te plany z pewnością zostaną zweryfikowane.

Zaznaczył, że Fundacja Palium nie wystąpiła po pożarze do samorządów lokalnych z wnioskiem o finansowe wsparcie. - Ta deklaracja pomocy, to była inicjatywa samorządów. Na spotkaniu w poniedziałek uzgodniliśmy, że po uzyskaniu ekspertyzy, analizie kosztów remontu, to Fundacja podejmie decyzję, czy sama go udźwignie, czy wystąpi do nas o wsparcie - podał Szczepański.

Pożar w hospicjum prowadzonym przez Fundację Palium przy ul. Strzeleckiej w Chojnicach wybuchł 6 stycznia, ok. godz. 3.10 . Według ustaleń śledztwa, które przejęła Prokuratura Okręgowa w Słupsku, prawdopodobną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia w jednym z pomieszczeń przez pensjonariusza, który palił papierosa. Mężczyzna zginął w pożarze, kolejne trzy osoby zmarły w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. 24 osoby zostały hospitalizowane w Chojnicach i Człuchowie, w tym dwóch policjantów i dwie pracownice hospicjum. Ta czwórka opuściła chojnicką placówkę. Z 20 pacjentów umieszczonych w szpitalach jeden zmarł z przyczyn chorobowych, kolejnego rodzina zabrała do Torunia, a ośmiu ma zostać w ciągu najbliższych dni przeniesionych do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Jarcewie, prowadzonym przez spółkę, w której zarządzie jest prezes Fundacji Palium.

Inga Domurat (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum