Chirurg miał przerwać operację, a zabieg dokończyć pielęgniarka. Szpital wydał oświadczenie

Autor: oprac. JKB • Źródło: dziennik.walbrzych.pl, Twitter, Rynek Zdrowia, TVN2415 listopada 2021 20:40

Do kuriozalnej sytuacji miało dojść w Wałbrzychu. Chirurg miał nagle przerwać operację, a zabieg dokończyła instrumentariuszka - poinformowały lokalne media. Tymczasem przedstawiciele szpitala zaprzeczają, że do sytuacji w ogóle doszło, wydali też w sprawie oświadczenie.

Chirurg miał przerwać operację, a zabieg dokończyć pielęgniarka. Szpital wydał oświadczenie
Chirurg miał przerwać operację, a zabieg dokończyć pielęgniarka. Szpital zaprzecza Fot. Shutterstock
  • W jednym z wałbrzyskich szpitali już od dłuższego czasu miały narastać problemy związane z brakiem wykwalifikowanej kadry
  • Pod koniec października jeden z zatrudnionych w placówce chirurgów miał przerwać zabieg, który finalnie miała dokończyć instrumentariuszka
  • Tymczasem przedstawiciele szpitala zaprzeczają, że do sytuacji doszło i wydali oświadczenie: "stanowczo dementuje nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomego incydentu na sali operacyjnej"
  • Sytuację komentuje Porozumienie Chirurgów: co czwarty chirurg to emeryt, system kształcenia młodych chirurgów jest beznadziejny, a chirurdzy razem z ginekologami są na celowniku

Instrumentariuszka dokończyła zabieg? 

Jak podaje dziennik.walbrzych.pl, pod koniec października w Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu doszło do niecodziennego zdarzenia.

W czasie zabiegu u pacjenta z nagłym przypadkiem, chirurg przerwał podjęte czynności - w konsekwencji to instrumentariuszka dokończyła zabieg.

Jak informują lokalne media we wspomnianej placówce już od kilku miesięcy nie wykonuje się planowanych operacji/zabiegów z powodu braku specjalistów.

O sytuacji na bloku operacyjnym i w placówce powiadomili media medycy zatrudnieni w lecznicy, którzy list w sprawie zaadresowali również do wojewody, ministra zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

Autorami pisma są byli pracownicy oddziału chirurgii ogólnej - to lekarze, którzy w ostatnim czasie złożyli wypowiedzenia z pracy.

Czytaj również: Nowa specjalizacja dla pielęgniarek

Wynagrodzenie pielęgniarek mocno w górę. Dwie podwyżki dla dwóch grup

Sprawdź: Prezydium NRL ostro o nowelizacji kodeksu karnego. "Zwiększanie presji na lekarzy"

W szpitalu brakuje lekarzy

- Na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy, z uwagi na postępowanie dyrekcji, wypowiedzenia złożyło trzech lekarzy chirurgów prowadzących Zakład Endoskopii Zabiegowej. Następnie zwolniony bez logicznego uzasadnienia został zastępca ordynatora oddziału, a obecny ordynator przesunięty na stanowisko zastępcy. Od 1 października oddział funkcjonuje bez kierownika- cytuje pismo medyków portal TVN24.

Jak przyznawali lekarze placówka zatrudniła dwóch nowych specjalistów chirurgii ogólnej.

- Niestety jasnym okazał się fakt, że nie są zdolni do samodzielnego wykonywania podstawowych operacji ostrodyżurowych. W konsekwencji doprowadziło to do sytuacji, w której jeden z zabiegów zmuszona została dokończyć instrumentariuszka - poinformował dziennik.walbrzych.pl powołując się na doniesienia od medyków.

Czytaj: Ta pielęgniarka to Mistrzyni Ceremonii na sali operacyjnej. "Bez niej nie odbędzie się żaden zabieg"

Nowa tabela płac w ochronie zdrowia. Podwyżki dla pielęgniarek, lekarzy, ratowników

Szpital zaprzecza doniesieniom o sytuacji na sali operacyjnej 

Informacje o sytuacji na sali operacyjnej lotem błyskawicy obiegły media. Dyrekcja szpitala zaprzecza jednak, jakoby do opisywanych zdarzeń w ogóle doszło. 

- Stanowczo dementujemy nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomego incydentu na sali operacyjnej Szpitala Specjalistycznego im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu. Kłamstwem jest, jakoby lekarz odszedł od operowanej pacjentki, a zabieg dokończyła pielęgniarka-instrumentariuszka - czytamy w oświadczeniu opublikowanym 15 listopada przez TVN24. 

- Informacje podane w piśmie skierowanym przez grupę osób do różnych podmiotów administracji publicznej oraz mediów są nieprawdziwe, oszczercze i godzące w Szpital Wojewódzki w Wałbrzychu oraz pracujący w nim personel medyczny - utrzymują przedstawiciele szpitala.

Twierdzą, że zabieg przeprowadzono zgodnie z obowiązującymi procedurami i w obecności lekarza. 

- Lekarz chirurg po zakończeniu operacji uczestniczył w przeniesieniu pacjentki ze stołu operacyjnego na wózek pooperacyjny. Fakt ten potwierdza również pielęgniarka-instrumentariuszka asystująca podczas całego zabiegu - to ciąg dalszy stanowiska.

Chirurdzy: system kształcenia chirurgów jest beznadziejny

Sprawę skomentował za pośrednictwem Twittera Jakub Kosikowski, dawny przewodniczący Porozumienia Rezydentów.

- 3 chirurgów zrezygnowało z pracy, dyrekcja zdegradowała ordynatora, a zastępcę zwolniła. Okazało się, że nowozatrudnieni 2 chirurdzy nie umieją operować ostrodyżurowo. Rozpoczęty zabieg dokończyła instrumentariuszka. Polska Ochrona zdrowia 2021 - napisał.

Na odpowiedzi nie trzeba było długo czekać. Temat skomentowało również  Porozumienie Chirurgów.

- Co czwarty chirurg to emeryt. System kształcenia młodych chirurgów jest beznadziejny, chirurdzy razem z ginekologami są na celowniku specjalnych jednostek prokuratorów a Ministerstwo Zdrowia jest przekonane, że kryzys w chirurgii jest spowodowany brakiem asystentów chirurgicznych lekarza - czytamy.

Co ciekawe, chirurgom odpowiedział inny użytkownik TT, który napisał, że: "A tu się okazuje, że kryzys powodują sami chirurdzy, którzy nie potrafią operować".

Jednak PCh Skalpel i na tę uwagę celnie odpowiedziało:

- Jak na razie stwierdzono, że dwóch nie umie, ale przy obecnym systemie szkolenia, w którym rezydentów chirurgii nie dopuszcza się do stołu operacyjnego może być takich więcej. Zwłaszcza, że teraz rezydentów chirurgii mają przy stole zastąpić asystenci chirurgiczni lekarzy.

 Czytaj: Codziennie dochodzi do zranienia stu medyków. To większy problem niż się wydaje

Powstaje nowy zawód medyczny. Pielęgniarka, ratownik i dietetyk będą asystować chirurgom

Ważne zmiany w POZ. Jest rozporządzenie ministra zdrowia. Chodzi o nocną i świąteczną opiekę

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum