Chirurdzy połączą siły. Nowe porozumienie ma walczyć z marginalizacją zawodu

Autor: oko.press, JW/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2020 14:11

Chirurdzy łączą siły - 11 stycznia br. odbędzie się spotkanie założycielskie Porozumienia Chirurgów "Skalpel". Specjaliści chcą wspólnie zabiegać o przeciwdziałanie pogłębiającej się zapaści w chirurgii ogólnej w Polsce. Lekarzy tej specjalności jest w kraju ok. 9 tys. - 2,3 na 10 tys. obywateli. Średnia wieku to 58,5 lat.

Chirurdzy połączą siły. Nowe porozumienie ma walczyć z marginalizacją zawodu
Chirurdzy wskazują, że przez ostatnie lata zainteresowanie pracą w tej dziedzinie medycyny ciągle spada Fot. Archiwum

Chirurdzy zaczynają się organizować, by m.in. walczyć o godne uprawianie zawodu. 8 grudnia 2019 r. w Warszawie odbyło się wstępne spotkanie organizacyjne Porozumienia Chirurgów. Jego uczestnicy przyjęli manifest. 11 stycznia 2020 r. w Warszawie odbędzie się natomiast już oficjalne spotkanie założycielskie Porozumienia Chirurgów „Skalpel” wraz z wyborami zarządu.

Jak mówi dla OKO.press dr Krzysztof Hałabuz, jeden z twórców Porozumienia, wtedy zdecydują, czy będą organizacją całkowicie niezależną, czy powiązaną z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy. Głównym celem jest integracja środowiska zabiegowców, nie tylko chirurgów ogólnych, tworzenie zespołów i grup zadaniowych, a także zachęcanie lekarzy do wstępowania do OZZL. Poprawa komunikacji w środowisku i prowadzenie szerokiej dyskusji może zaowocować działaniami, które zmienią obecny, słaby obraz polskiej chirurgii.

W „Manifeście Porozumienia Chirurgów” czytamy, że to oddolna inicjatywa, której celem jest walka o naprawę pogłębiającej się zapaści w chirurgii ogólnej w Polsce.

"Przez ostatnie lata zainteresowanie pracą w tej dziedzinie medycyny ciągle spada: średni wiek chirurga rok temu wynosił 56 lat, teraz jest to już 58,5. Łączna liczba chirurgów ogólnych w Polsce wynosi nieco ponad 9 tys, czyli 2,3 na 10 tys. mieszkańców w prawie 38-milionowym kraju, co w sytuacjach kryzysowych stwarza bezpośrednie zagrożenie życia dla obywateli" - czytamy dalej.

Chirurdzy postulują o:

- zdecydowane podniesienie wynagrodzeń dla chirurgów ogólnych według postulowanych przez OZZL;
- wprowadzenie wynagrodzenia dla kierowników specjalizacji lekarzy, którzy odbywają szkolenie podyplomowe;
- weryfikację warunków kształcenia podyplomowego, czyli wymaganych procedur;
- rozwój istniejących oraz utworzenie nowych, bezpłatnych dla szkolących się, centrów symulacji, gdzie młodzi chirurdzy mogliby uczyć się laparoskopii na materiale żywym oraz pracy w zespołach szybkiego reagowania;
- poprawy współpracy na linii konsultant krajowy oraz konsultanci wojewódzcy i chirurdzy - Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

"Jednocześnie apelujemy do chirurgów oraz rezydentów chirurgii, aby wstępowali do OZZL, w celu możności wypracowania wspólnych metod nacisków na rząd RP, który zamiata pod dywan problemy przez nas poruszone na piśmie oraz wyartykułowane" - podsumowują w manifeście.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum