Chiny: znów wraca problem melaminy w żywności

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2010 09:14

Toksyczną melaminę wykryto w produktach mlecznych sprzedawanych w prowincji Guizhou na południowym zachodzie Chin.

Informację podał w poniedziałek dziennik China Daily.

W 2008 roku w Chinach wybuchł skandal, kiedy okazało się, że melaminy, środka używanego do wyrobu farb i lakierów, dodawano do produktów mlecznych, by zafałszować wyniki ich jakości. Sześcioro dzieci zmarło po spożyciu skażonych produktów, a ok. 300 tys. zachorowało.

Według China Daily w niektórych rejonach prowincji Guizhou wycofano na polecenie lokalnego wydziału zdrowia produkty mleczne wytworzone przez trzy firmy. Producenci mają siedziby w prowincjach Liaoning, Shandong i Hebei.

Przedstawiciel przemysłu mleczarskiego wyraził w rozmowie z gazetą przypuszczenie, że wycofane produkty mogły pochodzić jeszcze z 2008 roku. Wówczas melaminę wykryto w niemal 70 mlecznych produktach, w tym także w słodyczach, z ponad 20 firm w Chinach, a także poza ich granicami. W związku z aferą skazanych zostało 21 osób; na dwóch wykonano wyrok śmierci.

Melamina służy do wyrobu materiałów wiążących, farb, lakierów i przedmiotów gospodarstwa domowego; stosuje się ją też m.in. do modyfikacji betonu. Ze względu na wysoką zawartość azotu była stosowana przez oszustów do zawyżania zawartości białka w mleku. Nieprzyswajalna przez organizm ludzki, prowadzi do kamicy, a nawet niewydolności nerek, co było właśnie przyczyną zgonów lub poważnej choroby większości ofiar afery.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum