Chiny: wyzdrowiało dziecko zarażone wirusem H7N9

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2013 15:17

Wyzdrowiał czteroletni chłopiec z Szanghaju, zarażony wirusem ptasiej grypy H7N9 - poinformowała lekarka. Agencja Xinhua pisze w środę (10 kwietnia), że jest to pierwszy przypadek całkowitego wyzdrowienia osoby zarażonej tym wirusem. Chłopca wypisano ze szpitala.

Chiny: wyzdrowiało dziecko zarażone wirusem H7N9
Nowy wirus ptasiej grypy H7N9 pojawił się we wschodnich prowincjach Chin. Potwierdzono dotychczas zarażenie 33 ludzi, w tym pięciu w środę. Dziewięć osób zmarło.

Informację o całkowitym wyzdrowieniu chłopca przekazała lekarka z oddziału chorób zakaźnych szpitala pediatrycznego przy szanghajskim Uniwersytecie Fudan, zastrzegając sobie anonimowość. Nie potrafiła potwierdzić doniesienia agencji Xinhua, że jest to pierwszy taki przypadek.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uspokaja, że przypadki zarażenia się ludzi wirusem ptasiej grypy H7N9 stwierdzone w Chinach są nieliczne i nie stanowią powodu do paniki.

W ramach walki z rozprzestrzenianiem się wirusa wybito w Chinach kilkadziesiąt tysięcy sztuk drobiu, a kilkaset osób mających bliski kontakt z zarażonymi ludźmi poddano ścisłej obserwacji. W niektórych miastach wstrzymano sprzedaż żywego drobiu.

Przypuszcza się, że ludzie zarazili się wirusem H7N9 przez bezpośredni kontakt z przenoszącymi go ptakami. Nie stwierdzono przypadków przeniesienia się wirusa z człowieka na człowieka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum