Chiny: w Pekinie wszedł w życie zakaz palenia w miejscach publicznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2015 09:43

Od poniedziałku w liczącym 21 milionów mieszkańców Pekinie obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych, takich jak zakłady pracy, restauracje, środki transportu. Przestrzegania nowych przepisów będzie pilnowało tysiące inspektorów.

Chiny: w Pekinie wszedł w życie zakaz palenia w miejscach publicznych

Za złamanie zakazu grozi sprawcy grzywna w wysokości 200 juanów (ok. 32 USD), natomiast właściciele firm przymykający oczy na palących będą musieli zapłacić 10 tys. juanów (ponad 1600 USD).

Notorycznie łamiący zakaz palacze będą z imienia i nazwiska umieszczani na specjalnej liście na stronie internetowej rządu - informuje portal BBC News. Nowe przepisy, które zostały przyjęte w listopadzie ubiegłego roku, zakazują również reklam wyrobów tytoniowych na ulicach Pekinu.

Nikotynizm jest bardzo rozpowszechniony wśród Chińczyków. Choć działacze na rzecz ochrony zdrowia od lat prowadzą antynikotynowe kampanie, Chiny są największym na świecie konsumentem papierosów, a palaczy widać na każdym kroku. Paczkę papierosów można tu kupić za mniej niż 5 juanów (0,7 USD) - pisze BBC.

Szacuje się, że w Państwie Środka jest ponad 300 milionów nałogowych palaczy i 740 milionów tzw. biernych palaczy. Wielu obserwatorów uważa, że właśnie z powodu rozpowszechnienia palenia zakaz będzie trudny do wyegzekwowania.

Co roku w wyniku chorób spowodowanych paleniem tytoniu umiera ponad milion Chińczyków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum