Chiny: surowe restrykcje w związku z koronawirusem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2020 10:23

Władze liczącej 5 mln mieszkańców prefektury Nanchang w prowincji Jiangxi na wschodzie Chin ogłosiły surowe środki kontroli na wszystkich wsiach i osiedlach, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa - przekazały w czwartek (6 lutego) miejscowe media.

Fot. Nicolo Lazzati/Flickr (CC BY 2.0)

Wszystkie osoby wchodzące i wychodzące z wsi czy osiedli będą kontrolowane, a wszelkie przypadki wykrycia podwyższonej temperatury ciała mają być zgłaszane służbom medycznym - podał dziennik "Nanchang Ribao", cytując komunikat miejscowego centrum walki z epidemią.

Poza szczególnymi przypadkami, tylko jedna osoba z każdej rodziny powinna raz na dwa dni wychodzić na zewnątrz po potrzebne zaopatrzenie - dodano w komunikacie.

Przybysze spoza miasta muszą w ciągu jednej godziny z własnej inicjatywy zgłaszać się do władz i informować je o swoim stanie zdrowia oraz o tym, gdzie były w ciągu ostatnich 14 dni. Ci, którzy odwiedzili w tym okresie obszary ogarnięte epidemią, muszą być odizolowani od społeczeństwa na dwa tygodnie w domu lub w ośrodku kwarantanny.

Osoby, które nie zgłoszą swojego przybycia, odmówią pomiaru temperatury lub nie poddadzą się obserwacji czy innym środkom zapobiegawczym, poniosą konsekwencje prawne - ostrzeżono.

Jiangxi graniczy z prowincją Hubei, gdzie znajduje się pierwotne ognisko epidemii nowego koronawirusa, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc. Wirus zabił już w Chinach ponad 560 osób. W Jiangxi zakażenie potwierdzono u 600 osób, z czego 149 - w Nanchangu. W prowincji nie odnotowano dotychczas żadnego przypadku śmiertelnego.

Przywódca ChRL Xi Jinping ocenił w środę, że wysiłki na rzecz opanowania epidemii koronawirusa są obecnie w kluczowym stadium i przynoszą dobre rezultaty.

W związku z epidemią chińskie władze praktycznie odcięły od świata miasto Wuhan i wiele okolicznych miejscowości w prowincji Hubei. Później surowe restrykcje dotyczące przemieszczania się wprowadziło również leżące setki kilometrów od Wuhanu miasto Wenzhou w prowincji Zhejiang.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum