Chiny: przybywa ofiar wirusa grypy H7N9

Autor: PAP, Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2013 14:34

Z powodu zarażenia wirusem ptasiej grypy H7N9 w Chinach zmarły już 22 osoby. Wirus łatwiej atakuje ludzi i trudniej go wytropić niż inne szczepy - przyznają naukowcy.

Chiny: przybywa ofiar wirusa grypy H7N9
Ostatnią ofiarą śmiertelną H7N9 jest 86-letni mężczyzna, u którego obecność wirusa zdiagnozowano 17 kwietnia. Trzy nowe przypadki zachorowań na H7N9 stwierdzono w ostatnich dniach w prowincji Zhejiang i sąsiedniej prowincji Anhui; zarażone osoby mają 62, 84 i 91 lat.

Chińskie władze podały, że wiele osób zaraziło się przez kontakt z drobiem. W ramach walki z rozprzestrzenianiem się wirusa w kraju wybito kilkadziesiąt tysięcy sztuk drobiu, a kilkaset osób mających bliski kontakt z zarażonymi ludźmi poddano ścisłej obserwacji. W niektórych miastach wstrzymano sprzedaż żywego drobiu. Wciąż jednak nie udało się ustalić, w jaki sposób H7N9 jest przenoszony.

Jak poinformowała Rzeczpospolita, wiele wskazuje na to, że nowy wirus grypy może przenosić się z człowieka na człowieka. Połowa ofiar wirusa nie miała kontaktu z drobiem. Mikrobiolog z Uniwersytetu Hongkongu, zwraca uwagę, że sytuacja grozi lawinowym wzrostem zachorowań. Jego zdaniem H7N9 zainfekował w dwa miesiące tyle osób, ile słynny wirus H5N1 przez dziesięć lat.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum