PAP/Rynek Zdrowia | 01-12-2014 18:19

Chiny: premier zapowiada zwiększenie wysiłków w walce z AIDS

Premier Chin Li Keqiang odwiedził pacjentów zarażonych wirusem HIV w jednym z pekińskich szpitali i zapowiedział zwiększenie wysiłków w walce z epidemią wirusa. W poniedziałek (1 grudnia) przypada światowy dzień AIDS.

Li powiedział, że chiński rząd musi wziąć na siebie przewodnią rolę w walce z HIV, zwiększyć nakłady na zapobieganie infekcjom i terapię osób zarażonych. Dodał, że należy zagwarantować im równe traktowanie na rynku pracy i dostęp do sprawdzonych metod leczenia, by poprawić jakość ich życia - podała agencja Xinhua.

Premier wygłosił te słowa, odwiedzając w niedzielę pacjentów i personel w szpitalu YouAn w Pekinie, który należy do najstarszych w kraju placówek zajmujących się osobami z HIV/AIDS. W ostatnich latach chińscy przywódcy kilkakrotnie odbywali podobne, nagłaśniane w mediach wizyty, pokazując wzrost zaangażowania władz w sprawy związane z epidemią, która od 2009 roku zabija więcej Chińczyków niż jakakolwiek inna choroba zakaźna. Pierwsza dama Chin Peng Liyuan, żona prezydenta Xi Jinpinga, jest ambasadorką dobrej woli Światowej Organizacji Zdrowia ds. HIV/AIDS i gruźlicy.

Natomiast premier Li, kreowany przez media na zaangażowanego w walkę o prawa osób z HIV/AIDS, jest przez aktywistów oskarżany o udział w próbach zatuszowania skandalu z handlem krwią w prowincji Henan, w wyniku którego w latach 90. zarażonych wirusem zostało kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy osób. Li był gubernatorem tego regionu nim został premierem. Proceder ukrócono wprawdzie jeszcze za czasów jego poprzednika, ale to pod rządami Li władze prowincji prowadziły ostrą kampanię zamykania ust dziennikarzom i aktywistom, by o tej sprawie nikt się nie dowiedział.

W niedzielę (30 listopada) chińskie władze opublikowały też najnowsze oficjalne dane dotyczące liczby zarażonych wirusem HIV, która wzrosła według nich do 497 tys. Nowe statystyki ogłosił wicedyrektor chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia i Planowania Rodziny Wang Guoqiang podczas happeningu promującego świadomość ws. HIV i AIDS w Pekinie. Poprzednie oficjalne szacunki z końca 2013 roku mówiły o niecałych 437 tys. osób żyjących z HIV w tym kraju.

Tymczasem niezależne od chińskiego rządu szacunki są przeważnie dużo wyższe. Według danych ONZ w 2011 roku w Chinach było ok. 780 tys. ludzi zakażonych HIV, a niektóre rachuby mówią nawet o 1,5 mln takich osób.

Według chińskiego Centrum Kontroli i Przeciwdziałania Chorobom w kraju wzrósł udział nowych infekcji drogą seksualną, szczególnie wśród mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami. Takie infekcje wśród mężczyzn stanowiły 25 proc. wszystkich zakażeń, do jakich doszło w Chinach w pierwszych ośmiu miesiącach 2014 roku.

W latach 1985-2005 przyczyną zdecydowanej większości zakażeń HIV w Chinach było wstrzykiwanie narkotyków brudnymi igłami lub pobieranie krwi bez zachowania zasad bezpieczeństwa. Tylko za ok. 10 proc. zakażeń odpowiadały kontakty seksualne. Wśród nowych infekcji z okresu od stycznia do sierpnia br., odsetek ten wyniósł już ponad 90 proc.