Chiny: od początku roku z powodu ptasiej grypy zmarło 9 osób

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2017 14:28

Od początku stycznia br. dziewięć osób zmarło w Chinach z powodu ptasiej grypy - podały w środę (25 stycznia) państwowe media. W poniedziałek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaapelowała do krajów, aby jak najszybciej zgłaszały przypadki zachorowań u ludzi.

Chiny: od początku roku z powodu ptasiej grypy zmarło 9 osób
Władze Hongkongu zdecydowały w czerwcu ub.r. o prewencyjnym uboju m.in. 4,5 tys. kurczaków i gołębi Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak poinformowała agencja prasowa Xinhua, kliniki z trzech prowincji: Henan (Honan) i Hunan w środkowej części kraju oraz Guangdong (Kuangtung) na południu, poinformowały o co najmniej dziewięciu zgonach związanych z zakażeniem wirusem ptasiej grypy. Wśród ofiar śmiertelnych byli dwaj pracownicy restauracji w Henan.

Epidemia ptasiej grypy w Chinach rozpoczęła się w marcu 2013 r. i od tego czasu wykryto ponad tysiąc przypadków zakażenia tym wirusem. 38,5 proc. pacjentów zmarło - wynika ze statystyk WHO.

Szczep H7N9, który może powodować poważne kłopoty z oddychaniem, jest najbardziej niebezpieczny zimą i wiosną. Budzi on szczególne zaniepokojenie władz sanitarnych, gdyż nie zabija zakażonych kurczaków ani nie wywołuje u nich żadnych objawów. Z tego powodu trudno jest powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, zanim przeniesie się on na ludzi.

W ostatnich tygodniach wykryto wiele przypadków zakażenia na południu kraju, również w metropoliach, np. w Szanghaju i Hongkongu - pisze Xinhua. W ciągu ostatnich dwóch lat hongkońskie władze dokonały prewencyjnego uboju dziesiątek tysięcy zainfekowanych ptaków, w tym 4,5 tys. kurczaków i gołębi w czerwcu 2016 r.

Najnowsza epidemia wybuchła we wrześniu 2016 r. W grudniu odnotowano nagły i gwałtowny wzrost zachorowań - poinformowała w poniedziałek dyrektor generalna WHO Margaret Chan. Wezwała wszystkie państwa, aby monitorowały przypadki ptasiej grypy u dzikiego ptactwa i drobiu, a także u ludzi.

Chan zapewniła, że WHO już kupiła 350 milionów dawek szczepionki.

- Świat jest lepiej przygotowany na kolejną pandemię grypy, ale wcale nie są to wystarczające przygotowania - ostrzegła szefowa WHO.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum