Chiny: liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 55. Zdolność przenoszenia koronawirusa coraz silniejsza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2020 09:51

Do 55 wzrosła w Chinach liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa, zakażonych wirusem jest już ponad 1780 osób - poinformowało chińskie ministerstwo zdrowia.

Zakażonych wirusem jest już ponad 1780 osób Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

W sobotę rano władze Chin informowały o 1372 zakażonych i 41 zmarłych. W niedzielę rano o 55 zgonach i ponad 1780 zakażonych i hospitalizowanych pacjentach.

Na świecie wirus wykryto w Tajlandii (4 chorych), Wietnamie (2), Singapurze (3), Japonii (3), Korei Południowej (2), Tajwanie (1), Nepalu (1), Malezji (3), Australii(2), Francji(3) i, jak poinformowało w niedzielę rano ministerstwo zdrowia Kanady, obecność wirusa stwierdzono u chorego, który przyleciał z Chin do Toronto.

W sobotę wieczorem w Moskwie hospitalizowano 8 obywateli Chin mieszkających w jednym z moskiewskich hoteli z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Lekarze badający chorych nie potwierdzili tej diagnozy, poinformowali, że są to przypadki ostrej niewydolności oddechowej (SARS) i anginy.

W niedzielę na konferencji prasowej szef chińskiej Państwowej Komisji Zdrowia i Planowania Rodziny, minister Ma Xiaowei podał, że  zdolność koronawirusa do przenoszenia się jest coraz silniejsza, a liczba infekcji wywołanych nowym wirusem może nadal rosnąć.

Inny przedstawiciel Komisji przekazał na konferencji prasowej, że wiedza na temat nowego koronawirusa jest dość ograniczona - nie ma bowiem jasności co do źródła choroby - podała agencja Reutera.

Przewodniczący Komisji przekazał, że możliwe, iż patogen pochodził od dzikiego zwierzęcia. Nie mamy jasności co do ryzyka mutacji wirusa - zastrzegł.

Wirus, który prawdopodobnie pojawił się pod koniec 2019 r. na targu owoców morza w Wuhan, na którym nielegalnie sprzedawano dzikie zwierzęta, rozprzestrzenił się na chińskie miasta, w tym Pekin i Szanghaj, a także na inne kraje. Ustalono, że ofiara śmiertelna wirusa, którego występowanie stwierdzono po raz pierwszy w grudniu ub. r., regularnie dokonywała zakupów na tym targu. Wcześniej wykryto u niej zmiany nowotworowe narządów w jamie brzusznej i chroniczną chorobę wątroby. Leczenie szpitalne nie przynosiło rezultatów i mężczyzna zmarł 9 stycznia wskutek zatrzymania akcji serca.

Wcześniej w niedzielę chińskie władze zakazały w całym kraju handlu dzikimi zwierzętami na targach, w supermarketach, restauracjach i platformach handlu elektronicznego z powodu wybuchu epidemii koronawirusa. Każde miejsce, w którym hodowane są dzikie zwierzęta, powinno być izolowane, a transport dzikich zwierząt powinien być zakazany - napisano w oświadczeniu. Zakaz zacznie obowiązywać od niedzieli.

Minister Ma wskazał, że niebezpieczeństwo, jakie wirus stanowi dla ludzi w różnym wieku, również się zmienia, a okres inkubacji wirusa może wynosić od 1 do 14 dni. Jak zaznaczył, nowy koronawirus jest również zakaźny podczas inkubacji, co różni go od zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej SARS, tj. nietypowego zapalenia płuc, które po raz pierwszy pojawiło się w końcu 2002 roku w chińskiej prowincji Guangdong. Koronawirus SARS uśmiercił prawie 800 osób na świecie w 2002 i 2003 r.

Ma zapowiedział, że wysiłki na rzecz powstrzymania rozwoju epidemii, które do tej pory obejmowały ograniczenia związane z transportem i podróżami oraz odwołanie dużych wydarzeń, zostaną zintensyfikowane. Wskazał, że środki podjęte przez władze w Wuhan odegrały bardzo ważną rolę w zwalczaniu choroby.

Inny przedstawiciel komisji powiedział, że jeśli ogłoszone środki zostaną skutecznie wdrożone, eksperci uważają, że rozprzestrzenianie wirusa może zostać powstrzymane.

Władze Chin podjęły w sobotę decyzję o wstrzymaniu ruchu autokarów na trasach łączących prowincje kraju; nie wiadomo, kiedy transport autobusowy zostanie przywrócony. Zdecydowały ponadto o zawieszeniu zorganizowanych podróży turystycznych, zarówno zagranicznych jak i krajowych.

W Wuhan, które stało się epicentrum epidemii, władze miasta postanowiły w trybie natychmiastowym zbudować drugi, liczący 1,3 tys. łóżek szpital przeznaczony wyłącznie dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Pierwszy taki szpital, montowany z prefabrykatów i przeznaczony dla 1 tys. chorych, ma być gotowy 3 lutego.

Rzeczniczka Rady Państwa, czyli chińskiego rządu, poinformowała, że Państwowa Komisja Zdrowia i Planowania Rodziny każdego ranka, począwszy od poniedziałku, będzie organizowała briefingi prasowe na temat sytuacji dotyczącej epidemii.

Nowy zidentyfikowany koronawirus może powodować zapalenie płuc, które w niektórych przypadkach okazywało się dotąd śmiertelne. Nie wiadomo jeszcze, jak łatwo rozprzestrzenia się on między ludźmi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum