Chiny: elektrowstrząsy nieskuteczne w przypadku uzależnionych od internetu

Autor: PAP, BE/Rynek Zdrowia • • 14 lipca 2009 11:50

Chińskie ministerstwo zdrowia formalnie nakazało szpitalom wstrzymanie stosowanej do tej pory brutalnej terapii z użyciem elektrowstrząsów w leczeniu osób uzależnionych od internetu.

Jak podaje we wtorek dziennik China Daily na swej stronie internetowej, do tej pory tylko w jednym szpitalu psychiatrycznym w Linyi (Lin-i) w prowincji Shandong (Szantung) elektrowstrząsy zastosowano w leczeniu niemal trzech tysięcy młodych ludzi, uzależnionych od sieci. Według chińskiego resortu zdrowia, brak naukowych dowodów by taka terapia była skuteczna. Elektrowstrząsy stosowane są głównie w leczeniu depresji.

Jak pisze China Daily, w Linyi elektrowstrząsy były stosowane także, gdy pacjenci łamali reguły szpitalne – np. jedli czekoladę, zamykali się w łazienkach czy siadali na fotelu głównego lekarza bez zezwolenia itp. Umieszczając swe dzieci w szpitalu, rodzice pisemnie musieli wyrazić zgodę na takie metody „leczenia”. Koszt trwającej trzy miesiące kuracji to 18 tys. juanów (ok. 1900 euro). Zdaniem chińskich psychologów, za osoby uzależnione od internetu uznaje się takie, które spędzają co najmniej sześć godzin dziennie w sieci, nie ucząc się lecz grając w gry komputerowe czy przeglądając strony pornograficzne. Wszelkie próby oderwania ich od ekranu napotykają gwałtowny opór.

W Chinach z internetu – częściowo blokowanego przez władze – korzysta niemal 300 mln ludzi. Według oficjalnych chińskich statystyk, około 10 procent użytkowników sieci poniżej 18 lat jest uzależnionych od internetu.

Termin „uzależnienie od internetu” obejmuje niesklasyfikowaną jednostkę zaburzeń psychicznych. W związku z nieopisaniem tego zaburzenia występują różne, wymienne określenia na to zaburzenie, np. patologiczne używanie internetu, nadużywanie internetu, kompulsywne używanie internetu.
W pracach amerykańskich, które są praktycznie jedynymi publikacji na ten temat (poza chińskimi), używane są następujące terminy:
• Internet Addiction Disorder,
• Internet Addiction Syndrome,
•Internet Abuse,
które można tłumaczyć jako uzależnienie od internetu oraz Compulsive Internet Use, Pathological Internet Use, które unikają terminu uzależnienie.
Według przyjętych kryteriów diagnostycznych bardziej prawidłowe byłoby określenie „patologiczne używanie internetu” – jako porównanie do patologicznego hazardu (DSM IV). Brak jest jednolitej definicji tego zjawiska czy choćby kryteriów diagnostycznych. W Polsce stosuje się określenie zaproponowane przez prof. Andrzeja Jakubika „zespół uzależnienia od internetu” (ZUI).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum