Chiny: dzieci zatrute ołowiem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 października 2009 19:51

- U prawie 1000 dzieci w środkowych Chinach stwierdzono zatrucie ołowiem. To kolejny przypadek zbiorowego zatrucia dzieci mieszkających w okolicy zakładów metalurgicznych - poinformowała we wtorek chińska agencja Xinhua.

Do najnowszego zatrucia doszło w mieście Jiyuan w prowincji Henan. Podwyższony poziom ołowiu we krwi stwierdzono tam u 968 na ponad 2,7 tys. przebadanych dzieci poniżej 14. roku życia. Ewakuowano wszystkie dzieci mieszkające w promieniu kilometra od tamtejszych hut ołowiu.

Według chińskiej agencji zakłady częściowo wzięły na siebie odpowiedzialność za zanieczyszczenia powodujące zatrucie u dzieci. Jak wyjaśniono, "niektóre zanieczyszczenia gromadziły się od ponad 20 lat, a zakłady znajdują się zbyt blisko domów" - podała Xinhua.

W ostatnich miesiącach podobne przypadki wystąpiły w prowincjach Yunnan, Fujiani i Shaanxi, a liczba zatrutych dzieci przekroczyła już 3 tys.

Zatrucie ołowiem może prowadzić do uszkodzenia układu nerwowego i objawiać się podwyższonym ciśnieniem tętniczym, nudnościami i bólami głowy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum