Chiny: będzie zakaz przeszczepiania organów obcokrajowcom?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2010 10:00

Europejscy pacjenci, którzy nie mogą doczekać się na przeszczep w swoim kraju, coraz częściej decydują się na operację w Chinach.

51-letni Oscar Garay dowiedział się we wrześniu 2008 r., że ma raka wątroby, nie kwalifikuje się do przeszczepu, i że został mu góra rok życia. Po ratunek pojechał do Chin. Łącznie z operacją w szpitalu nr 1 w Tianjinie i 52-dniową hospitalizacją nowa wątroba kosztowała go 130 tys. euro.

Jego historia, opisał dziennik El Pais i wywołała ona w Hiszpanii debatę na temat etycznych aspektów turystyki transplantacyjnej do krajów, w których kwitnie handel organami. Sprawa zbulwersowała jednak nie tylko bioetyków i obrońców praw człowieka ale także polityków.

Hiszpania należy do światowych liderów transplantacji. W ubiegłym roku dokonano tam 4028 przeszczepów (w Polsce, która ma tylko o kilka milionów mieszkańców mniej – 1077). Nową wątrobę dostało 1099 pacjentów (w Polsce – 214). Ale 127 Hiszpanów zmarło, nie doczekawszy przeszczepu wątroby, a pod koniec zeszłego roku na ten organ czekało 722 chorych (wszystkich oczekujących na przeszczepy było 5400).

Poza Oscarem Garayem wiadomo o dwóch innych Hiszpanach, którzy zdecydowali się na wątroby z Chin. Obrońcy praw człowieka są przekonani, że dostali organy straconych więźniów. Chiny nie są jednak jedynym celem wypraw po przeszczep – Brytyjczycy jeżdżą do Pakistanu i Indii, a Niemcy do Azji Południowo-Wschodniej.

W lutym 2009 r. media ujawniły, że 17 japońskich pacjentów otrzymało w jednym ze szpitali w Kantonie nowe nerki lub wątroby, Pekin wszczął śledztwo. Wykazało ono, że przepisy są nagminnie łamane, a cudzoziemcy wypierają z kolejek zakwalifikowanych do przeszczepu Chińczyków.

By ukrócić handel organami, chińskie ministerstwo zdrowia obiecało publikowanie list oczekujących, stworzenie rejestru żywych i martwych dawców i zakazanie przeszczepiania organów obcokrajowcom. Według rządowej gazety China Daily przeszczepu organów potrzebuje co roku 2 mln Chińczyków, a dokonuje się 20 tys. operacji.

Więcej na: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum