Chiński główny ekspert ds. koronawirusa: trzeba badać także osoby bez objawów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2020 14:44

Kraje zmagające się z koronawirusem muszą działać szybko i zdecydowanie, badać i izolować osoby, które miały kontakt z zakażonymi, nawet jeśli nie mają one objawów - ocenił w środę (18 marca) w odpowiedzi na pytanie PAP główny chiński ekspert ds. epidemii Zhong Nanshan.

Koronawirus jest niebezpieczny m.in. dlatego, że jest patogenem nowym i wciąż dość słabo poznanym Fot. Shutterstock

Koronawirus jest niebezpieczny m.in. dlatego, że jest patogenem nowym i wciąż dość słabo poznanym - mówił na konferencji prasowej Zhong, który kieruje krajowym panelem ekspertów powołanym przez władze w związku z nowym koronawirusem.

- COVID-19 jest znacznie bardziej zaraźliwy niż SARS i MERS, a śmiertelność wśród zarażonych jest wysoka, szczególnie w porównaniu z grypą - powiedział chiński ekspert. Ocenił, że przy braku interwencji każdy zainfekowany zakaża średnio prawie trzy inne osoby (bazowy współczynnik reprodukcji R0).

- Nie dysponujemy obecnie żadną zweryfikowaną, specyficzną terapią, skuteczną przeciwko COVID-19, ale mamy metody zapewniania opieki pomocniczej - stwierdził Zhong. Podkreślił, że skuteczność leków przeciwwirusowych przeciwko COVID-19 nie została jak dotąd potwierdzona.

W odróżnieniu od SARS, COVID-19 jest "wysoce zaraźliwy" również w okresie inkubacji, już zanim wystąpią objawy - dodał Zhong. Badania ilości wirusa w wydzielinach z dróg oddechowych sugerują, że pacjenci są najbardziej zaraźliwi w pierwszych dwóch tygodniach od infekcji.

- Dlatego zalecam badanie osób, które miały styczność z wykrytymi przypadkami, nawet jeśli nie występują u nich objawy. Wczesne badanie to wczesna diagnoza i możliwość wczesnej izolacji - powiedział chiński specjalista. Zalecenie to skierował również do borykających się z pandemią krajów Europy.

Rządy państw powinny sięgać po "drastyczne, bardzo agresywne środki" w walce z wirusem, a szczególnie szybkie działania powinny być podejmowane w ogniskach epidemii - ocenił Zhong. Dodał, że środki zastosowane przez Chiny okazały się skuteczne, a kraje świata mogą brać z nich przykład, choć powinny przystosować je do własnych warunków geograficznych, demograficznych czy epidemiologicznych.

Nie wystarczy zamknąć miast, jeśli ludzie będą się dalej gromadzić, na przykład w kawiarniach - podkreślił.

Według Zhonga fundamentalnym rozwiązaniem problemu COVID-19 byłaby szczepionka. Obecnie prace nad różnymi rodzajami szczepionek przeciwko tej chorobie prowadzi wiele instytucji, w tym w Chinach i USA - dodał chiński naukowiec.

Z kolei obecny na konferencji dyrektor Kantońskiego Instytutu Zdrowia Oddechowego, He Jianxing wskazał, że prowadzone są badania nad terapią z użyciem przeciwciał, a także nad szczepionką przeciw koronawirusowi i użyciem sztucznej inteligencji do rozróżniania zakażeń koronawirusem od grypy, a także do przewidywania, u których pacjentów może się rozwinąć ciężka lub krytyczna choroba.

Podczas konferencji prasowej w Kantonie na południu Chin przedstawiciel władz tego miasta przekazał wyrazy współczucia i wsparcia dla osób zmagających się z koronawirusem w Polsce. Zaznaczył również, że Chiny nigdy nie zapomną o pomocy zaoferowanej im przez ponad 140 krajów świata, gdy one same mierzyły się z chorobą.

Z Kantonu Andrzej Borowiak  - PAP

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum