Chicago: wyniki badań nad nowym lekiem w terapii raka prostaty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2010 18:22

Na 46. dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO), odbywającym się w Chicago, przedstawiono wyniki badań nad nowym lekiem, który przedłuża życie pacjentów z rakiem prostaty.

Rak prostaty dotyczy głównie mężczyzn w wieku powyżej 50 lat. Przeważnie rozwija się powoli i stosuje się hormonoterapię, która polega najczęściej albo na blokowaniu produkcji testosteronu w organizmie, albo na hamowaniu jego działania. Testosteron jest bowiem czynnikiem pobudzającym wzrost raka prostaty.

Jest jednak pewna grupa pacjentów, przeważnie młodszych, u których rozwija się oporność na hormonoterapię, która nie jest w stanie hamować podziałów komórek raka i rozwija się on bardziej agresywnie, dając przerzuty do kości, wątroby, jamy brzusznej, węzłów chłonnych i płuc. W tej grupie notuje się dużą liczbę zgonów.

Przez wiele lat u chorych tych stosowano kombinację steroidu (prednizon) z lekiem cytostatycznym (mitoksantron), który hamuje podziały komórek. Ale skuteczność tej terapii była mała. Wprowadzenie kilka lat temu nowego leku cytostatycznego – docetakselu, poprawiło wyniki leczenia. Jednak po pewnym czasie terapia ta przestaje działać, a poza tym, ze względu na toksyczność, lek można stosować tylko w pewnej ograniczonej liczbie cykli, a potem trzeba go odstawić. Dlatego naukowcy ciągle poszukują nowych cząsteczek, które mogłyby pomóc w terapii raka prostaty.

Nowy lek, cabazitaxel, był testowany w grupie 755 mężczyzn z rakiem prostaty opornym na hormonoterapię, u których przestał działać docetaksel i choroba zaczęła postępować. Badania o skrótowej nazwie TROPIC prowadzono w 146 ośrodkach w 26 krajach świata.

Jak wyjaśnił na sesji poświęconej leczeniu raka prostaty dr Oliver Sartor z Uniwersytetu Tulane w Nowym Orleanie (Luizjana), lek blokuje podziały komórek poprzez wpływ na mikrotubule – włókienka biorące udział w rozdziale materiału genetycznego do komórek potomnych.

Okazało się, że cabazitaxel obniżał ryzyko zgonu pacjentów o 30 proc.

Zdaniem specjalisty wyniki te dowodzą, że cabazitaxel będzie mógł być stosowany jako druga linia chemioterapii u pacjentów z rakiem prostaty opornym na hormonoterapię. Lek jest obecnie w trakcie rejestracji w USA i Europie.

Rak prostaty jest drugim na liście najczęstszych nowotworów złośliwych u mężczyzn, a trzecim, jeśli chodzi o zgony z przyczyn nowotworowych. Do czynników ryzyka tego raka zalicza się przede wszystkim podeszły wiek oraz czynniki genetyczne, ale też otyłość, siedzący tryb życia, stany zapalne dróg moczowych oraz łagodny przerost gruczołu krokowego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum