Chcesz schudnąć? Nie siedź przed telewizorem

Autor: Życie Warszawy/Rynek Zdrowia • • 02 stycznia 2010 17:08

Ograniczenie spędzania czasu przed telewizorem może być środkiem do rozwiązania problemu narastającej epidemii otyłości. Wyniki badań broniące tej tezy opublikowano ostatnio w piśmie Archives of Internal Medicine.

Ostatnie badania pokazały związek między oglądaniem telewizji (czynność siedząca, dzięki której zużywamy mniej kalorii niż podczas czytania, pisania czy rozmawiania przez telefon) i przybieraniem na wadze, które wpływa na stan zdrowia w społeczeństwach rozwijających się, wykazując jego związek z chorobami układu krwionośnego i serca oraz cukrzycą.

Badania te sugerują także, że spędzanie mniejszej ilości czasu przed telewizorem nie tylko wpływa na uprawianie różnych form aktywności, które wymagają większego zużycia energii, ale także pomaga zwalczać bezsenność, która również powiązana jest z otyłością.

W trakcie prowadzenia badań, wzięto pod lupę 36 osób. Dwudziestu osobom zainstalowano w telewizorze specjalne urządzenie, które miało ograniczyć czas działania odbiornika o połowę w przeliczeniu tygodniowym.

Za każdym razem, kiedy skończył się „przydziałowy” tygodniowy czas na oglądanie telewizji, urządzenie wyłączało telewizor i nie pozwalało na włączenie go aż do początku następnego tygodnia. Pozostałym szesnastu osobom nie limitowano czasu oglądania telewizji.

Podczas 21 dni trwania tej części eksperymentu wszystkie biorące w nim udział osoby nosiły specjalne bransoletki, które miały za zadanie mierzyć ich aktywność fizyczną i zużycie kalorii. Dodatkowo prowadzono także zapis przyjmowanych posiłków.

Naukowcy zaobserwowali, że grupa, która mogła oglądać telewizję tylko przez połowę zwyczajowego czasu, spalała 119 kcal więcej i zjadała 95 kcal mniej niż druga grupa. Dzięki temu wszystkie osoby w grupie z limitowanym dostępem do telewizji straciły w ciągu trzech tygodni trwania eksperymentu ok. 600 gram.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum